Știri
A crescut rata mortalității infantile în România
Rata mortalității infantile a crescut din nou în România, după zece ani de relativă stagnare: astfel, de la 5,6 pentru anul 2023, a ajuns la 6,6 la mia de copii născuți vii, în 2024. În 2016, rata mortalității infantile se situa la 6,8 la mie. Viața nou-născuților prematur sau cu patologii medicale complexe depinde de gradul de dotare amaternității cu aparatură medicală performantă, de distanța până la maternitate și de accesul gravidelor și mamelor la servicii medicale, dar și de investiția statului în sistemul de sănătate. Astfel, în anul 2024, România a alocat 5,2% din PIB pentru sănătate, în vreme de Austria, de pildă, a alocat în același an 9,5% din PIB, Cehia și Croația, 9%, iar Franța 8,9%. La coada clasamentului, cu cel mai mic procent din PIB alocat cheltuielilor pentru sănătate se află Ungaria (4,7%), Malta (5%) și România (5,2%). Investiția în sistemul de sănătate se convertește direct în șansă la viață: astfel, rata mortalității infantile în Austria, pentru 2024, este de 3,1 la mia de copii născuți vii, în vreme ce în România valoarea este dublă. În Cehia, pentru același an, rata mortalității infantile a fost de 2,3 la mie. În cifre absolute, 952 de copii au murit înainte de a împlini un an în România. Organizația Salvați Copiii România câștigă timp pentru nou-născuții prematur, prin redirecționarea a 3,5% din impozitul pe venit.
România continuă astfel să înregistreze una dintre cele mai mari rate ale mortalității infantile din UE, cu 6,6 decese la 1.000 de nașteri vii, comparativ cu media UE de 3,5 decese la 1.000 de nașteri vii.O problemă suplimentară e dată de cauzele mortalității: dintre cele 952 de decese, 220 au fost cauzate de boli ale aparatului respirator, 208 de anomalii cromozomiale și malformații congenitale și alte 33 de boli infecțioase și parazitare, cauze care ar putea fi în multe cazuri prevenite, dacă accesul la servicii medicale pentru gravidă și nou-născut ar fi prompt.
Organizația Salvați Copiii România a primit, prin intermediul mecanismului pus la dispoziția maternităților și spitalelor de pediatrie, solicitări de sprijin de la 35 de unități medicale, care au nevoie urgentă de aparatură medicală performantă în 2026, precum și de lucrări de modernizare și renovare. Astfel, medicii solicită dotarea unităților medicale cu mese de resuscitare și reanimare, incubatoare, pulsoximetre, lămpi fototerapie, ventilatoare de suport respirator. Costurile totale se ridică la peste 3.000.000 euro.
„Programul de combatere a mortalității infantile demarat de Salvați Copiii România acum 16 ani a devenit un mecanism esențial de sprijin pentru maternități, secții de terapie intensivă neonatală și secții de pediatrie din întreaga țară. În urma priorităților definite de medici, echipa Salvați Copiii mobilizează resurse, pentru a identifica cele mai rapide modalități de a dota unitățile medicale care au nevoie urgentă, vitală, de aparatură medicală”, a explicat Gabriela Alexandrescu, Președinte Executiv Organizația Salvați Copiii.
Începând cu anul 2010, Salvați Copiii România derulează programul „Fiecare Copil Contează”, prin care susține sănătatea mamelor și copiilor prin dotarea unităților medicale cu aparatură de ultimă generație și implementarea unor programe socio-medicale dedicate comunităților vulnerabile. În cadrul acestui program, organizația a contribuit la renovarea, modernizarea și dotarea a 296 de unități medicale din toate județele țării – secții de neonatologie, terapie intensivă neonatală, pediatrie, obstetrică-ginecologie și cabinete de medicină de familie – oferind peste 4.100 de echipamente medicale vitale, în urma unor investiții ce depășesc 21 de milioane de euro.
Într-un interval de timp record de doar 9 luni și cu eforturi conjugate, Organizația Salvați Copiii România, alături de susținători, a finalizat în 2025 lucrările ample de reabilitare pentru trei secții vitale ale Maternității Polizu: Secția de Terapie Intensivă, Blocul Operator și Secția Obstetrică-Ginecologie 4. Cele mai complexe intervenții au avut loc pe o suprafață de aproximativ 700 de metri pătrați, în Blocul Operator, Secția ATI și spațiile adiacente, zone care nu mai fuseseră renovate complet de peste 40 de ani. În cadrul investiției totale de 3.600.000 de euro, a fost achiziționat și un generator electric capabil să susțină întreaga activitate a spitalului în caz de avarie, precum și aparatură medicală de ultimă generație.
Dincolo de dotarea cu echipamente medicale, Salvați Copiii România dezvoltă programe complexe de intervenție dedicate îngrijirii nou-născuților cu risc. Un element central al acestei abordări este programul pilot de consolidare a monitorizării copiilor născuți prematur după externare, care va fi implementat în cinci maternități de nivel III. Inițiativa răspunde unei nevoi critice, întrucât nou-născuții cu risc necesită îngrijire specializată pe termen lung, iar identificarea și tratarea precoce a problemelor medicale și a eventualelor tulburări de dezvoltare neurologică sunt esențiale pentru evoluția lor. Totodată, organizația implementează programe de prevenție și intervenție psihologică perinatală, având ca obiectiv sprijinirea sănătății emoționale a mamelor, susținerea relației mamă–copil și încurajarea alăptării.
Pentru a maximiza impactul acestor intervenții, Salvați Copiii susține pregătirea continuă a personalului medical prin programul de dezvoltare a abilităților în îngrijirea nou-născuților cu risc. Experți în neonatologie vor coordona sesiuni complexe de formare teoretică și practică, workshop-uri interactive în cinci maternități, asigurând astfel că noile echipamente sunt utilizate la potențial maxim de către un personal medical bine pregătit.
Comunicat Salvați Copiii România
Știri
Erou în timpul liber: agent de poliție Tiberiu Mititelu a salvat o tânără din „ghearele” fostului concubin
Un bărbat de 30 de ani și-a agresat fosta concubină în vârstă de 20 de ani, din cauza refuzului acesteia de a îi mai acorda o șansă, deci pentru că femeia nu a vrut să mai continue relația cu el. S-a întâmplat joi, 25 iunie 2026, pe strada Tineretului, când fata a ieșit de la spital. Orbit de refuz, bărbatul însoțit de mama lui, a devenit agresiv, având asupra sa și un briceag cu care a înțepat-o pe fosta concubină. Scena a fost văzută de către agentul de poliție Tiberiu Mititelu din cadrul Secției de Poliție Rurale Ion Creangă, aflat în timpul liber, care a intervenit imediat pentru salvarea tinerei. Agentul în vârstă de 28 de ani spune că toți cetățenii care sunt martorii unor astfel de evenimente ar trebui să încerce să împiedice escaladarea agresiunilor și întâmplarea unor tragedii.
Agentul de poliție Mititelu Tiberiu Ioan este polițiști în cadrul Secției de Poliție Rurală Ion Creangă, fiind încadrat din anul 2025. În cauză a fost completat formularul de evaluare a riscului, rezultând existența unui risc iminent. Din păcate, persoana vătămată a refuzat emiterea unui ordin de protecție provizoriu, fiindu-i înmânată cererea pentru emiterea unui ordin de protecție de către instanța de judecată. În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovire sau alte violențe.
Știri
Jandarmii nemțeni au arborat Drapelul Național pe Vârful Toaca din Masivul Ceahlău
Jandarmii nemțeni au desfășurat, și în acest an, acțiunea de arborare a Drapelului Național al României pe Vârful Toaca din Masivul Ceahlău, inițiativă devenită tradiție la nivelul Inspectoratului de Jandarmi Județean Neamț. Demersul are o semnificație simbolică și reprezintă un omagiu adus valorilor naționale, istoriei și identității românești, fiind totodată un gest de respect față de drapelul țării noastre, simbol al unității și suveranității statului român.
Acțiunea se înscrie în seria activităților cu caracter ceremonial desfășurate de jandarmii montani din cadrul Posturilor de Jandarmi Montani Bicaz – Izvorul Muntelui și Durău, în Masivul Ceahlău, unul dintre reperele naturale emblematice ale județului Neamț. Prin astfel de inițiative, Inspectoratul de Jandarmi Județean Neamț își reafirmă angajamentul de a promova valorile naționale și de a încuraja respectul față de simbolurile statului român.
Știri
Acțiune rutieră în rândul pietonilor și bicicliștilor
Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Neamț, împreună cu cei ai structurilor municipale și orășenești și ai Secțiilor de Poliție Rurale, au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea abaterilor comise de pietoni și conducătorii de biciclete.
Polițiștii le recomandă pietonilor să traverseze strada numai prin locurile special amenajate și după ce v-ați asigurat temeinic, să respecte semnificația semafoarelor și indicatoarelor rutier, să evite utilizarea telefonului mobil atunci când traversează, iar pe timpul nopții sau în condiții de vizibilitate redusă să poarte haine deschise la culoare ori elemente reflectorizante. Bicicliștilor li se recomandă să circule pe pistele pentru biciclete acolo unde acestea există, să folosească echipamente de protecție, în special casca de protecție, să se asigure că bicicleta este echipată corespunzător cu sisteme de iluminare și elemente reflectorizante și să evite folosirea telefonului mobil sau a căștilor audio care pot diminua atenția în trafic.
Știri
Precauții în zile caniculare. Unde găsesc romașcanii apă sau asistență sanitară
În această perioadă se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate, astfel că maximele termice vor fi cuprinse în general între 30 și 34 de grade, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și depăși ușor pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie și pe alocuri în cele de deal.
Pe raza municipiului Roman vor fi instituite câteva puncte de prim ajutor, unde persoanele care întâmpină dificultăți generate de căldură vor putea solicita și apă. Primăria Municipiului Roman informează cetățenii că, pe durata avertizărilor meteorologice de tip Cod Galben, Cod Portocaliu și Cod Roșu de caniculă vor fi operaționale mai multe puncte de prim-ajutor și distribuție a apei potabile, pentru sprijinirea populației și reducerea efectelor temperaturilor extreme asupra sănătății.
Informații utile despre modul de comportare în situații de urgență sunt disponibile pe fiipregatit.ro și în aplicația DSU, iar detaliile actualizate privind avertizările meteorologice pot fi consultate pe site-ul Administrației Naționale de Meteorologie.
Știri
Sindicaliștii din Educație au protestat la Palatul Parlamentului
Joi, 25 iunie 2026, începând cu ora 11, Palatul Parlamentului a fost pichetat de sindicaliștii din învățământ. Cadrele didactice solicită, între altele, reducerea numărului de elevi din clase, revenirea la vechiul mod de calcul al plății cu ora și diminuarea normei didactice pentru profesorii cu experiență. În paralel, liderii sindicali sa- depus la Registratura Parlamentului cele peste 160.000 de semnături necesare pentru susținerea inițiativei cetățenești de modificare a Legii învățământului preuniversitar nr. 198/2023 și a Legii învățământului superior nr. 199/2023.
Proiectul conține și prevederi dedicate învățământului superior. Astfel, studenții înscriși la programe de licență didactică cu dublă specializare sau la masterat didactic ar urma să primească burse echivalente cu salariul net al unui profesor debutant.
Știri
„Ai grijă în ce ape te scalzi!”, campanie ISU împotriva pericolului de înec
O zi petrecută la scăldat, în zilele caniculare, poate fi o sursă de relaxare și distracție, însă lipsa de prudență poate transforma rapid momentele de bucurie în tragedii. Pentru a vă bucura în siguranță de sezonul estival, pompierii au mai multe recomandări, unele care trebuie luate în serios. De cele mai multe ori oamenii se ghidează după falsa impresie că lor nu li se poate întâmpla. În cazul copiilor, pericolul scăldatului în zone neautorizate sau nesupravegheați este și mai mare.
Siguranța începe cu responsabilitatea fiecăruia dintre noi. Respectarea acestor măsuri simple poate salva vieți și poate preveni producerea unor evenimente nedorite. Informații utile despre modul de comportare în situații de urgență sunt disponibile pe fiipregatit.ro și în aplicația DSU.
Știri
Mii de euro cheltuiți, lucrări sistate la un balcon cu rampă pentru dizabilități și multă nepăsare
Pe 29 aprilie 2026, Roman TV scria un articol privind un conflict izbucnit între două familii domiciliate în blocul 10 de pe strada Mihai Eminescu. Angelica Tăbăcaru, domiciliată la etajul 1 în blocul menționat a reproșat familiei de la parter că sparge peretele exterior pentru amenajarea unui bacon, fără acordul dumneaei și fără a-i fi date asigurări că nu va fi afectată structura de rezistență a blocului, implicit al imobilului său de la primul etaj. Familia de la parter, Vămanu, a cărei fiice suferă de parapareză spastică, aștepta de doi ani să poată face balconul cu rampă de acces pentru persoane cu diziabilități, pentru ca femeia să poată ieși cu căruțul electric și să nu mai depindă de mama care este în vârstă și fără putere de a mai împinge căruțul clasic. Pentru că familia Tăbăcaru s-a temut pentru rezistența blocului, a decis consultarea inspectorilor ISC care au venit la fața locului, amendând constructorul care amenaja balconul și sistând lucrările din data de 7 mai 2026, pentru anumite neconformități la fundație, pe care lucrătorii nu le-ar fi respectat din proiect. Ulterior, arhitectul care a întocmit documentația familiei Vămanu spune că a refăcut actele cu un nou proiect care să nu afecteze locuința de deasupra apartamentului persoanei cu dizabilități. Se așteaptă, acum, avizarea noului proiect pentru ca balconul cu rampa mult așteptată să poată fi finalizat.
Contactat, ahitectul Daniel Vasiliu – cel care a întocmit documentația de avizare necesară amenajării balconului – a precizat că o nouă documentație a fost depusă la Primăria Municipiului Roman pe 18 iunie 2026, având termen de avizare în 15 și până la 30 de zile. Acesta a spus că s-a găsit nouă soluție prin care balconul de la parter să nu aducă atingere apartamentului de la etajul 1. Familia Vămanu spune că a cheltuit circa 5.000 de euro de la demararea procedurilor și până în prezent, dar că nu există încă o rezoluție clară în privința amenajării balconului cu rampă pentru persoane cu dizabilități. Solicitarea este ca primăria să le ofere răspunsuri clare privind situația lor și ce pași trebuie urmați încât să se resepcte toate normele în vigoare. Pentru alți bani scoși din buzunar, însă, autoritățile implicate ar trebui să răspundă pentru greșelile/omisiunile făcute în tot acest demers.
Doamna Angelica Tăbăcaru a fost contactată pentru emiterea unui nou punct de vedere privind ultimele date prezentate în știre, însă aceasta nu a putut emite unul, din cauza unor probleme de sănătate. Ne-a răspuns fiul doamnei, arhitect Daniel Tăbăcaru, care a precizat că „dosarul de avizare al familiei Vămanu a fost incomplet, cu lipsa acordurilor vecinilor (50% plus cei direct afectați) pentru intervenții asupra fațadei, cu schimbarea utilizării spațiilor comune și în principiu transferul permanent al unor suprafețe din uz comun, în uz privat (100%), proiectare deficientă și racordarea la fațadă fără analiza impactului asupra vecinilor, lipsuri majore în analiza clădirii existente și a impactului asupra structurii”. A mai precizat că dorința familiei sale este ca vecina să își rezolva problema accesului în locuință, dar „să fie respectată legea, și mai ales ca intervenția să nu afecteze integritatea structurală a clădirii și siguranța a zeci de familii și proprietăți”. Reprezentanții Primăriei Municipiului Roman transmit că firma constructoare nu a respectat proiectul, dar și că o rampă de acces în fața scării nu ar fi putut fi asigurată femeii, din punct de vedere tehnic, de către primărie.
La știrea din 29 aprilie, reprezentanții administrației locale au precizat clar că familia Vămanu are autorizație legală, certificat de urbanism, expertiză tehnică și toate avizele necesare amenajării balconului cu rampă pentru dizabilități. Din 7 mai și până în prezent, fiica cu parapareză spastică a familiei Vămanu stă cu incertitudinea de a mai beneficia de o astfel de condiție pe care a vrut să și-o asigure cu fonduri proprii. O dorință și o necesitate care par să fi fost retezate de birocrație, lipsă de empatie și analize superficiale.






