Urmărește-ne și pe:

Știri

Romașcani în diaspora. Cum văd „palma” dată clasei politice și după ce criterii au votat/vor vota

Adăugat

pe

Primul tur al alegerilor prezidențiale 2024, desfășurat duminică, 24 noiembrie, a luat pe nepregătite partidele politice cu notorietate din România, modul în care s-a votat demonstrând vehement nivelul de saturație la care s-a ajuns față de clasa politică. La nivel local, Călin Georgescu (independent) a fost votat majoritar în 19 secții de pe raza municipiului Roman, urmat de Marcel Ciolacu (PSD) care a fost lider la numărul de voturi acordate în 19 secții de votare, de Elena Lasconi (USR) cu patru secții „cucerite” și de George Simion (AUR), care a primit voturi majoritare în o secție din cele 43 organizate la Roman.

La vot au mers și mulți dintre romașcanii care lucrează peste hotare. Unii nu au reușit să voteze, din cauza distanței mari pe care ar fi trebuit să o parcurgă până la cea mai apropiată secție de votare. Alții nu s-au prezentat la urne în primul tur, dar sunt hotărâți să o facă în turul doi.

Millie locuiește în Marea Britanie și este pentru prima dată când votează, când are drept de vot. Tânăra a votat în Comitatul Bedfordshire, în orașul Bedford, Anglia. 1081 de români au votat la aceeași secție. Pentru mine a fost foarte important să fac acest pas, pentru că a fost primul meu vot. Voiam să știu că o să conteze și am simțit că dacă aleg pe cineva, trebuie să fiu sigură de ce fac acea alegere. Până la urmă, este vorba despre răul cel mai mic, din păcate, de mulți ani. Dar este foarte important să ne luăm informațiile necesare, ca după aceea să alegem un candidat. Însă, foarte mulți oameni se lasă acaparați de influenceri, în loc <<să își facă temele>> singuri, a declarat Millie, pentru Roman TV. Cât despre cum au decurs alegerile anul acesta și surpriza candidatului independent propulsat pe primul loc în primul tur al prezidențialelor, Millie consideră că românii au ales orice, mai puțin partidele vechi, care nu au reușit să le demonstreze schimbarea, în toți acești ani.  „Foarte interesant, pentru că momentan chiar fac un curs despre siguranța și acțiunile oamenilor pe internet, având în vedere ce loc de muncă desfășor – asistent de profesor. Chiar a venit în discuție promovarea anumitor ideologii pe internet și despre cum foarte mulți oameni nu au cunoștințele necesare să creeze un filtru. Și se creează un fenomen de radicalizare. Este foarte important să ne documentăm din surse sigure, mai ales că urmează un nou tur de alegeri, parlamentarele, după care cel de-al doilea tur al prezidențialelor. Oamenii promovează un patriotism toxic, vrând să scape de lupii cei răi, dar am uitat să ne uităm la detalii, la acel scris mic din partea de jos a contractului (…) Foarte mult cred că a fost în cazul celor două partide mari, adoptată premiza <<așa nu, au fost și nu mai vreau>>. Cel puțin în cazul unuia dintre candidați, diaspora nu a votat, deoarece ni s-a spus că <<nu știm meserie>>”, a adăugat tânăra.

Tot în Marea Britanie a votat și Diana, o mămică tânără, care locuiește de mulți ani peste hotare. Chiar dacă este plecată din România, acesteia îi place să rămână conectată cu ceea ce se întâmplă acasă, unde are familie și prieteni și nu exclude niciodată posibilitatea de a se întoarce cândva de unde a plecat. Diana s-a prezentat la urne la secția nr. 536 din Brighton, East Sussex. „Alegerile prezidențiale de anul acesta au produs surprize mari în primul tur. Am văzut lista de mult și mă gândeam că atât cei din Romania, cât și cei din diaspora sunt destul de predictibili în ceea ce privește primele rezultate. Eram convinsă că în turul 2 vor intra Ciolacu și Simion. Primul cu ștate vechi și în asentimentul populației de 60+, iar celălalt mai proaspăt, care a câștigat tot mai mult teren în ultimii 2 ani. Partidul AUR a câștigat multe voturi la alegerile europarlamentare din vara acestui an, ceea ce a creat așteptări ca trendul să se mențină și la alegerile prezidențiale. Multă lume credea că, o dată  înlăturată Diana Soșoacă de pe buletinele de vot, simpatizanții acesteia vor crește procentele lui Simion. Iată că nu a fost așa, ci ele au ajuns la Călin Georgescu care a fost propulsat în clasamentul candidaților la sfârșitul turului 1”, constată Diana, care a adăugat că, deși folosește platforma Tik Tok, nu i s-a livrat niciodată vreun clip electoral. Locuiesc în UK și ca orice Millenial care are cont de Tik Tok, petrec și eu timp pe platformă. Nici măcar o dată nu mi-a aparut în feed acest domn. A trebuit să îl caut să vad cine e, cum vorbește, ce mesaj transmite. Mi-am dat seama că se adresează tuturor românilor, indiferent de statut și ce e mai interesant e că nu a blamat diaspora pentru nimic așa cum m-aș fi așteptat. Nu i-a găsit vinovați de părăsirea patriei, trădători de țară s.a.m.d. A recunoscut că diaspora a fost cea care a susținut economia României în ultimii 30 de ani.  Se vede ca e școlit, are cuvintele la el, stie ce mesaj să livreze și cum să livreze, navighează bine întrebări incomode, e stăpân pe el, fără să clintească.  Doar că discursurile par a fi pline de sloganuri, fără prea multă substanță, din care reiese <<dați România românilor>>, un fel de „Make America great again”, dar pentru români”.

Andrei a votat în Franța, unde este stabilit de ani buni. Tânărul spune că românii cu care a interacționat sunt sătui de aceiași politicieni care „le-au înșelat așteptările”. Va merge la vot și în turul doi, convins că va produce o schimbare. „Din punctul meu de vedere este simplu, lumea e sătulă de cei care au condus atâția ani, fără o voce în Parlamentul European unde suntem ținuți numai la perete și obligați să participăm la un război pe care nu și-l dorește nimeni. Sătui că suntem obligați să ne împrumutăm să dăm Ucrainei, dar noi producție nu mai avem. Și cauze mai sunt multe, să nu uităm hoția! Orice fără partidele vechi! Le ajunge, nu au făcut nimic, au vândut și concesionat până și izvoarele de apă”, este opinia lui Andrei, romașcan plecat peste hotare, în Franța.

Printre diasporenii din Austria a votat și romașcana Tamara, împreună cu soțul ei. Aceștia spun că au ales să voteze pentru o Românie mai bună. „Am ales gândindu-mă că partidele vechi de zeci de ani ne-au făcut sclavi printre străini. Am fost nevoiți să plecăm pentru un trai mai bun, iar ei nu au făcut nimic pentru noi, pentru România. Am votat schimbare! Poate va fi mai bine. Doamne ajută!, a transmis Tamara, pentru Roman TV, care spune că se va prezenta și la turul 2 al alegerilor prezidențiale.

Gabriela, o romașcană plecată în Italia a precizat că nu s-a prezentat la vot, dar că speră să o facă pe 8 decembrie, pentru că își dorește să voteze în turul 2. Laura, plecată în Spania, a precizat că nici nu ar fi știut cu cine să voteze. „Vorbeam cu ai mei duminică și la un moment dat mă întreabă <<ai votat?>> Am fost destul de ocupată zilele acestea, deci nu. Sinceră să fiu, mi-am pierdut speranța. Am fost atât de entuziasmată de Iohannis când ieșise, după aia n-am auzit decât plângeri la adresa lui. În fine, detaliu lângă detaliu, au reușit să îmi anuleze speranța. Privind din altă perspectivă, chiar și să vreau să votez, nu cunosc candidații. Ar trebui să mă ghidez după opiniile celor apropiați mie și nu aș putea fi realmente obiectivă. În plus, cel mai apropiat centru de votare este situat la 150 de kilometri față de zona unde locuiesc”, a precizat Laura, stabilită în Spania.

Indiferent de opțiunea pe care o au, romașcanii din diaspora contactați de Roman TV afișează dorința de a se prezenta la urne, cu toții sperând că votul lor va conta. „Îndemnul pe care l-am tot auzit în ultimii 10 ani a fost <<alege răul cel mai mic>>. Și asta apare pe fondul unei plaje de candidați slab pregătiți sau care nu au aceleași valori și credințe ca masa votanților. Adevărul este că nu ai cu cine să votezi să-ți reprezinte interesele ca cetățean atât în interiorul țării, cât și în afara ei și să ai și prezență pe scena internațională. Din păcate, votul astăzi nu mai e pe persoană fizică, ci pe mașinăria care stă în spatele candidatului. Pentru populație, întrebarea principală este: cine e cu adevărat în spatele candidatului și cine o să manevreze marioneta pentru următorii 5 ani?”, a conchis Diana, romașcană plecată în Marea Britanie.

 

 

 

Vezi articolul

Știri

George Biciușcă apelează la implicarea romașcanilor într-o acțiune caritabilă de Paște

Adăugat

pe

Roman TV

De mai mulți ani, George Biciușcă, om de afaceri și în prezent consilier local în CL Roman, desfășoară o campanie caritabilă în preajma sărbătorilor. Cum Paștele bate la ușă, acesta a dorit să anunțe public faptul că se strâng fonduri pentru achiziționarea unor pachete destinate persoanelor din cartiere defavorizate, din municipiul Roman. Tânărul consilier speră să poată cumpăra cel puțin 100 de pachete din donațiile pe care le va strânge și, în acest scop, lansează un apel către comunitate să îl sprijine în acest demers.

George Biciușcă poate fi contactat pe messenger, pentru detalii privind campania sau de catre cei care doresc să ia parte la acest proiect.

Vezi articolul

Știri

Unii speculează Ziua Păcălelilor pentru a comite fapte de înșelăciune

Adăugat

pe

Roman TV

Inspectoratul de Poliție Județean Neamț vă avertizează că, deși 1 aprilie este ziua glumelor, unii profită de această ocazie pentru a înșela. Pentru a evita situațiile care pot deveni periculoase, trebuie să țineți cont de mai multe recomandări.

Fiți precauți și aveți grijă la „păcălelile” care nu sunt deloc amuzante.

Vezi articolul

Știri

Odinioară Grup Școlar Industrial Construcții de Mașini, în viitor ce?

Adăugat

pe

Roman TV

Clădirile de la fostul liceu numărul 1 din Roman, de atâția ani părăsite și fără o nouă destinație, se vor a fi transformate într-o școală de meserii, la nivelul municipiului Roman și nu numai fiind necesară această forță de muncă. Puțini sunt cei care mai învață meserii, mai ales după desființarea multora dintre școlile profesionale. Alții, care sunt formați și excelează la acest capitol, sunt plecați peste hotare, unde salariile sunt mult mai mari decât la noi. Sunt și dintre cei care ar vrea să învețe o meserie, dar nu au unde. Potrivit monumenteneamt.ro, aici au fost pregătiți muncitori calificaţi precum turnători, frezori-rabotori-mortezori, strungari, lăcătuşi mecanici, electricieni, sudori pentru I.M.R., Uzina de Ţevi Roman, Uzina Metalurgică Bacău, Fabrica de Şuruburi Bacău, U.R.A. Bacău, Combinatul Siderurgic de la Galaţi sau Fabrica de autoturisme de la Piteşti.

În prezent, în una dintre clădirile situate în curtea fostului liceu sunt găzduiți bolnavii de la Spitalul de Psihiatrie „Sf. Nicolae”, până când lucrările la clădirea spitalului vor fi finalizate.

Prin Ordinul nr. 4156/15 iunie 2010 al Ministrului Educaţiei, Cercetării şi Tineretului şi Sportului, Grupul Şcolar Industrial Construcţii de Maşini a fost desfiinţat, dreptul de administrare asupra construcţiilor şi terenului situate în str. Ştefan cel Mare, nr. 247 în care îşi desfăşura activitatea această unitate de învăţământ încetând iar în prezent imobilul fiind neocupat. În 2016 au fost înscrise în inventarul bunurilor care aparțin domeniului public al statului, respectiv Ministerul Educației și Cercetării. Prin HCL nr. 28 din februarie 2020, a fost aprobată trecerea imobilelor din domeniul public al statului și administarea Ministerul Educației și Cercetării în domeniul public al municipiului Roman și administrarea Consiliului Local Roman. Întreg terenul are o suprafață de 44.716 mp – măsurată, respectiv 45.717 mp în acte și 11 corpuri de clădire. Imobilul în suprafaţă de 2436,95 mp (C1), deci clădirea în care a funcționat școala, este monument istoric.

Vezi articolul

Știri

Se digitalizează cununiile civile, deci adio oficieri în alte locații decât la Starea Civilă

Adăugat

pe

Roman TV

Începând cu data de 31 martie 2025, activitatea de Stare Civilă se va desfășura exclusiv electronic, anunță conducerea Primăriei Municipiului Roman. În acest context, oficierea cununiilor civile se va desfășura doar la Starea Civilă și nu în alte locații, precum parcuri, grădini, curți de restaurante și alte asemenea locații. Totodată, pentru că sistemul poate funcționa greoi în unele zile, li se recomandă viitoarelor perechi să nu fixeze cununia civilă în aceeași zi cu cea religioasă, cea de-a doua fiind posibilă doar în cazul înfăptuirii primei menționate.

Certificatele de naștere, cele de deces sau de căsătorie vor fi completate electronic și apoi tipărite. Pentru ridicarea acestor acte rămâne, însă, necesară deplasarea la Starea Civilă. Anul trecut au fost oficiate 29 de cununii în afara cladirii Stării Civile din Roman.

Vezi articolul

Știri

Proiectul Casei „Celibidache” va fi licitat din nou, după reluarea lucrărilor deja începute

Adăugat

pe

Roman TV

Zici Casa „Celibidache” și realizezi că bijuteria arhitectonică din buricul târgului zace de atâta amar de vreme ca o ruină, deteriorată, aproape de colaps, încât rămâne totuși, din toată această poveste, o admirație față de lucrările care se efectuau odinioară: trainice și cu cu simț de răspundere. Despre istoricul acestei clădiri, Roman TV a scris nu doar o dată. Despre cum a ajuns să fie reabilitată și, mai apoi, oprite lucrările există, de asemenea, materiale care explică ceea ce s-a întâmplat. Aflat în administrarea Consiliului Județean Neamț, imobilul – care nu este unul ușor de gestionat – este predat acum Companiei Naționale de Investiții, lucrările fiind demarate de firma constructoare care a câștigat proiectul, Robu Construct, iar mai apoi puse pe pauză pentru efectuarea unei noi expertize solicitate în 2023 de ISC, motivat de faptul că au fost descoperite fisuri în zidăria existentă. Document care, o dată finalizat, a determinat și noua valoare a investiției, crescând cu 60%, până la suma de circa 12 milioane de lei. Pentru suplimentarea cu până la 15% a proiectelor de acest gen nu este necesară o nouă procedură de atribuire, deci firma deja contractată va lucra, în continuare, în baza unui act adițional. Pentru restul sumei, de 45 % din valoarea inițială a investiției, va fi necesară o nouă licitație. Vineri 28 martie a avut loc, la Ministerul Dezvoltării, ședința pre-Comisiei Tehnico-Economice pentru acest obiectiv.

Conform Consiliului Județean Neamț – entitatea care administrează monumentul – ședința de la Ministerul Dezvoltării avut drept scop identificarea eventualelor probleme care pot influența avizarea ulterioară în Consiliul Tehnico Economic al ministerului. Au fost solicitate două clarificări, una privind valabilitatea avizului de securitate la incendiu și o alta privind valabilitatea autorizației de construcție. Lucrările sunt stabilite a demara în data de 7 aprilie, cu o durată de 12 luni, conform aceleași surse. Casa „Celibidache” nu este prețioasă doar prin prisma faptului că a aparținut unuia dintre cei mai mari dirijori ai lumii, ci și prin faptul că la interior clădirea a fost înzestrată cu elemente artistice deosebite, unele care necesită o atentă și fidelă restaurare.

Vezi articolul

Știri

De pe Chimiei, cei care fac drifturi și gălăgie s-au mutat în parcarea unui supermarket

Adăugat

pe

Roman TV

Odinioară pe strada Chimiei, drifturile s-au mutat acum în parcarea unui supermarket situat pe strada Mihai Viteazul, mai exact în cartierul muncitoresc. Oamenii care locuiesc în acea zonă spun că este obositor să asculte o noapte întreagă cum tinerii turează motoarele autovehiculelor din dotare, fac gălăgie sau pun muzică. Disperați, oamenii au sunat la Poliția Națională, cât și la Poliția Locală. Prea multe nu sunt de făcut, deoarece parcarea este a supermarketului, spune edilul orașului. Totodată, se apelează la bunul simț al tinerilor față de persoanele care a doua zi trebuie să se prezinte odihnite la locul de muncă. O altă variantă ar fi ca reprezentanții magazinului să interzică accesul în curtea supermarketului, după terminarea programului de funcționare.

Ulterior conferinței de presă, consilierul primarului municipiului Roman, Dragoș Panait, a transmis că parcările cu pricina sunt proprietăți private deschise circulației publice și că primarul nu a informat cetățenii despre faptul că acele parcări vor fi libere pentru public, odată cu terminarea programului supermarketurilor. Totodată, se menține recomandarea ca în cazul organizării unor drifturi, să fie anunțată Poliția Rutieră.

Vezi articolul

Știri

Alte piste pentru biciclete, iar proiectul cu valoare crescută de la 11, la 14 milioane de lei

Adăugat

pe

Roman TV

În afară de cele deja începute, Primăria Roman plănuiește să amenajeze și alte piste pentru biciclete, pe alte trasee, în acest sens în luna mai a anului 2024 fiind aprobat proiectul intitulat „Amenajarea de coridoare cicliste și dezvoltarea infrastructurii velo în municipiul Roman”, finanțat prin ADR Nord-Est 2021-2027, cu o valoare din 11.8 milioane de lei, cu o parte de contribuție de circa 2 milioane de lei din bugetul local, sumă asigurată din împrumutul contractat anul trecut de municipalitate, în valoare de 75 de milioane de lei. În ședința din 27 martie 2025, proiectul a fost modificat, valoarea acestuia crescând la 14 milioane de lei.

Proiectul este diferit de cel început, deja, respectiv pe traseul str. Mihai Viteazu, b-dul. Roman Mușat, str. Aviatorilor, b-dul. Republicii, str. Primăverii și care este intitulat „Dezvoltarea infrastructurii pentru transportul verde – piste pentru biciclete în Municipiul Roman”, fiind finanțat ințial prin PNRR/Componenta C10 – Fondul Local. La scurt timp după demararea lucrărilor de amenajare a pistelor au survenit schimbări privind sursa de finanțare a proiectului, fiind tăiate fondurile alocate prin PNRR, entitatea finanțatoare în cazul acestui proiect fiind, acum, Ministerul Dezvoltării. Termenul de finalizare de la data începerii lucrărilor este de 12 luni, deci ar trebui să expire în luna mai 2025 (pag 10). Cel mai probabil, acest termen va fi prelungit, conform declarațiilor emise în cadrul ședinței.

Vezi articolul
ROMAN Vremea acum

Știri

Știri9 ore în urmă

George Biciușcă apelează la implicarea romașcanilor într-o acțiune caritabilă de Paște

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSDe mai mulți ani, George Biciușcă, om de afaceri și în...

Știri9 ore în urmă

Unii speculează Ziua Păcălelilor pentru a comite fapte de înșelăciune

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSInspectoratul de Poliție Județean Neamț vă avertizează că, deși 1 aprilie...

Știri9 ore în urmă

Odinioară Grup Școlar Industrial Construcții de Mașini, în viitor ce?

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSClădirile de la fostul liceu numărul 1 din Roman, de atâția...

Știrio zi în urmă

Se digitalizează cununiile civile, deci adio oficieri în alte locații decât la Starea Civilă

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSÎncepând cu data de 31 martie 2025, activitatea de Stare Civilă...

Știrio zi în urmă

Proiectul Casei „Celibidache” va fi licitat din nou, după reluarea lucrărilor deja începute

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSZici Casa „Celibidache” și realizezi că bijuteria arhitectonică din buricul târgului...

Știrio zi în urmă

De pe Chimiei, cei care fac drifturi și gălăgie s-au mutat în parcarea unui supermarket

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSOdinioară pe strada Chimiei, drifturile s-au mutat acum în parcarea unui...

Știri4 zile în urmă

Alte piste pentru biciclete, iar proiectul cu valoare crescută de la 11, la 14 milioane de lei

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSÎn afară de cele deja începute, Primăria Roman plănuiește să amenajeze...

RECLAMĂ

Emisiuni

Panorama9 ore în urmă

📺 Panorama / Tinerii romașcani, din nou nemulțumiți / 1 aprilie 2025

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSEdiția de marți, 1 aprilie, a emisiunii Panorama Daniel Muraru &...

Radar TV6 zile în urmă

📺 Radar TV / Prețurile produselor alimentare au luat-o razna / 27 martie 2025

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSEdiția de joi, 27 martie, a emisiunii Radar TV invitat: Sorin...

Panoramao săptămână în urmă

📺 Panorama / Doi directori de școli, care au luat șpagă, refuză să demisioneze / 25 martie 2025

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSEdiția de marți, 25 martie, a emisiunii Panorama Daniel Muraru &...

Radar TV2 săptămâni în urmă

📺 Radar TV / Șansele candidatului USR la alegerile prezidențiale / 20 martie 2025

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSEdiția de joi, 20 martie, a emisiunii Radar TV invitat: Alin...

Panorama2 săptămâni în urmă

📺 Panorama / Cersanit si-a închis porțile. Care sunt cauzele / 18 martie 2025

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSEdiția de marți, 18 martie, a emisiunii Panorama Daniel Muraru &...

Radar TV3 săptămâni în urmă

📺 Radar TV / Sindicalistul Cănărău, exclus din Poliție / 13 martie 2025

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSEdiția de joi, 13 martie, a emisiunii Radar TV invitat Ioan...

Radar TV3 săptămâni în urmă

📺 Radar TV / Romașcanii, invitați la discuții pe tema bugetului / 12 martie 2025

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSEdiția specială de miercuri, 12 martie, a emisiunii 📺 Radar TV...

RECLAMĂ

Populare