Urmărește-ne și pe:

Știri

Activitățile desfășurate de ISU Neamț în 2024

Adăugat

pe

În domeniul activității preventive

Inspecția de Prevenire prin Compartimentul Avizare Autorizare a soluționat un număr total de 602 cereri în domeniul avizării autorizării, fiind emise următoarele tipuri de documente:

  • aviz de securitate la incendiu: 97;
  • respingere aviz de securitate la incendiu: 123;
  • autorizație de securitate la incendiu: 79;
  • respingere autorizație de securitate la incendiu: 76;
  • aviz amplasare în parcelă: 3;
  • solicitări acorduri comercializare articole pirotehnice: 5 emise / 1 respins;
  • alte tipuri de documente (neîncadrări, asistență tehnică etc.):

O activitate importantă desfășurată de compartimentul avizare autorizare a fost asistența tehnică de specialitate acordată pe teren în afara controalelor la obiective de investiții. ISU Neamț a fost solicitat să participe prin reprezentați la 31 de recepții la terminarea lucrărilor și s-au înregistrat 12 de prezentări în Comisia de Analiză Tehnică care s-a întrunit la sediul Agenției de protecție a Mediului Neamț.

Controlul de prevenire s-a axat ca latură principală pe reducerea obiectivelor care funcționează fără autorizație de securitate la incendiu și efectuarea de controale de fond la localități și unități de învățământ. În anul 2024 s-au executat, în medie, un număr de 196 de controale/inspector de prevenire (comparativ cu 164 de controale în anul 2023).

În anul 2024 au fost aplicate un număr de 253 de amenzi comparativ cu 231 aplicate în 2023, pe fondul unei creșteri a cuantumului amenzilor, de la 3.505.500 lei în 2023 la 4.329.501 în 2024, cu o medie de 17.112 lei/amendă. De asemenea, au fost aplicate un număr de 2193 de avertismente, numărul acestora fiind în scădere prin raportare la cele 2421 de avertismente aplicate în 2023.

Anul anterior s-a finalizat cu 3 sancțiuni în baza HGR 915/2015 fiind aplicate 3 sancțiuni complementare de oprire a funcționării în cazul a trei obiective: S.C. Grup Royal S.R.L.  – Hotel „Royal” – Roman, S.C. Daide Com S.R.L. – salon de evenimente „Daide”- Sagna, S.C. Lucov Prest S.R.L. – Club „Millenium” Tămășeni.

 

Control riscuri la dezastre

Pe parcursul anului 2024 a fost emisă o autorizație de protecție civilă și două avize de protecție civilă.

În anul 2024 au fost emise un număr de 106 avize pentru rutele de transport deșeuri periculoase.

 

În domeniul operativ

În anul 2024, serviciul profesionist pentru situații de urgență și serviciile voluntare pentru situații de urgență au executat 14.466 misiuni în zona de competență, în medie 39,52 pe zi, numărul acestora crescând cu 4,09% față de anul 2023 când au fost executate 13.897 misiuni.

Față de anul 2023 când a executat 2760 misiuni, cu excepția intervențiilor echipajelor S.M.U.R.D., în 2024, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Petrodava” al județului Neamț a executat 3191 misiuni (aproximativ 8,71 intervenții/zi), din care:

–           482 pentru stingerea incendiilor (15,10%);

–           289 incendii de vegetație și altele (9,06%);

–           594 misiuni pentru asistența persoanelor (18,61%);

  • 1 misiune pentru degajări de persoane – în urma prăbușirii;
  • 2 misiuni pentru degajări de persoane – din accident de muncă;
  • 47 misiuni pentru degajări de persoane – din alte cauze;
  • 7 misiuni pentru persoane cu intenția de a se arunca în gol;
  • 134 misiuni pentru persoane rămase blocate în local, apartament, ascensor, la înălțime;
  • 3 misiuni pentru persoane căzute în locuri publice;
  • 370 misiuni pentru transport persoane supraponderale;
  • 21 misiuni pentru căutare – salvare – altele medii (excepție cel acvatic);
  • 9 misiuni pentru căutare-salvare – în mediul acvatic.

–           304 alte situații de urgență (9,53%)

  • 1 misiune pentru alunecări și prăbușiri de teren;
  • 10 misiuni pentru inundații;
  • 69 misiuni pentru fenomene meteorologice periculoase;
  • 6 misiuni pentru epizootii;
  • 1 misiune pentru poluări ale cursurilor de apă internă;
  • 97 misiuni pentru evenimente publice de amploare care pot genera situații de urgență;
  • 1 misiune pentru avarierea gravă a sistemelor de gospodărie comunală;
  • 49 misiuni pentru alte situații de urgență;
  • 64 misiuni pentru asanarea teritoriului de muniții;
  • 6 misiuni pentru distrugerea muniției asanate.

–           26 misiuni pentru protecția mediului (0,81%);

–           596 alte intervenții (18,15%) din care:

  • 73 misiuni pentru alte intervenții;
  • 49 misiuni pentru salvări de animale;
  • 104 misiuni pentru transport apă potabilă/menajeră;
  • 369 misiuni pentru asigurare/supraveghere zonă de producere probabilă a situațiilor de urgență (accidente rutiere, țeavă de gaz, aterizări/decolări elicoptere);
  • 1 misiune pentru explozie neurmată de incendiu (asigurare/supraveghere)

–           73 misiuni de sprijin (2,29%);

–           61 misiuni la exerciții cu forțe și mijloace în teren (1,91%);

–           766 misiuni de recunoașteri în teren și activități de educare și instruire în domeniul situațiilor de urgență (24,01%).

Comparativ cu anul 2023, numărul intervențiilor la care au acționat serviciile profesioniste pentru situații de urgență a crescut cu 15,62%, de la 2760 în anul 2023, la 3191 în anul 2024.

Echipa pirotehnică a executat 100 de misiuni, din care 64 misiuni de asanare a teritoriului de muniţia rămasă neexplodată din timpul celui de-al doilea război mondial, 24 misiuni de pregătire de specialitate în teren, 3 misiuni de informare preventivă, 3 misiuni de monitorizare fenomen zăpor și 6 misiuni de distrugere a muniției. Raportat la anul 2023, numărul acţiunilor de protecţie civilă a crescut cu 7,53% de la 93 în anul 2023 la 100 în anul 2024.

Numărul solicitărilor pentru acordarea primului ajutor calificat, a asistenței medicale de urgență sau pentru efectuarea operațiunilor de descarcerare a fost în creștere în anul 2024, fiind executate 11.133 de misiuni (din care 1174 intervenții ale echipajelor de terapie intensivă mobilă), spre deosebire de anul 2023 când au fost executate 10.886 misiuni (din care 1314 intervenții ale echipajului de terapie intensivă mobilă).

Echipajele de descarcerare, prim ajutor calificat și terapie intensivă mobilă din cadrul S.M.U.R.D. Neamț au executat misiuni pentru:

  • 747 misiuni – acordarea primului ajutor calificat și a asistenței medicale de urgență;
  • 220 misiuni – descarcerarea la accidente rutiere;
  • 2 misiuni – accident feroviar / Asistență medicală de urgență / prim ajutor calificat;
  • 29 misiuni – descarcerarea la accidente rutiere;
  • 96 misiuni – transport interclinic medicalizat;
  • 5 misiuni – asistența persoanelor rămase blocate în locuință;
  • 25 misiuni – alte intervenții (asigurare/supraveghere zonă afectată – sesizare urs);
  • 9 misiuni – misiuni de sprijin (la incendii, la asistență medicală de urgență, la descarcerare).

În 2024, echipajele S.M.U.R.D. au acordat asistență la 11.041 persoane (10.540 adulți și 501 copii).

 

 Dispecerizarea situațiilor de urgență

În anul 2024, numărul apelurilor primite în Dispeceratul integrat ISU – Ambulanță Neamț păstrează trendul ultimilor ani, primindu-se 151.051 apeluri (136.570în 2023) prin Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență „112” (aprox. 414 apeluri/zi). Vârfurile se înregistrează în perioada de vară, de Paști și de Crăciun.

Situația mesajelor transmise prin RO-ALERT se prezintă astfel:

Tipul de risc Nr. alerte 2023 Nr. alerte 2024
Fenomene hidro-meteo 4 85
Poluare ape 2 2
Atenționare trafic 1 0
Incendii 1 0
Animale agresive 137 126
Copii dispăruți 0 2
Alte riscuri 0 2
TOTAL 145 217

Cooperare interinstituțională

Pe timpul misiunilor, dar și al activităților de pregătire, ne-am bucurat de sprijinul Instituției Prefectului, Consiliului Județean Neamț, al primarilor din județ și în mod special al celor din municipiile Piatra Neamț și Roman, din orașul Târgu Neamț și comunele Poiana Teiului și Poienari – acolo unde avem dislocate subunitățile de intervenție, colegilor din Ministerul Afacerilor Interne, polițiști și jandarmi nemțeni, al colegilor din Ministerul Apărării Naționale, Direcția de Sănătate Publică, Serviciul de ambulanță al județului Neamț, Inspectoratul de Stat în construcții, Direcția de Sănătate Publică, Inspectoratul Școlar al Județului Neamț, Sistemul de Gospodărire a Apelor Neamț, S.T.S. – Biroului „112” Neamț, precum și din celelalte instituții reprezentate în Comitetul Județean pentru Situații de Urgență.

În anul 2024, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență s-a întrunit în cadrul a 15 de ședințe extraordinare ca urmare a manifestării unor situații de urgență, fiind emise 25 de hotărâri.

 Logistică

Prin activitatea logistică desfășurată, s-au asigurat condiții bune de cazare, hrănire, echipare, instruire a efectivelor, asigurarea mentenanței, exploatării și garării tehnicii de luptă, precum și de administrare a patrimoniului imobiliar, în strictă concordanță cu bugetul alocat unității.

Cele mai semnificative activități desfășurate în domeniul patrimoniului imobiliar pe parcursul anului 2024 au fost următoarele:

  • Pentru investiția Construire Pavilion Administrativ și sediu Detașament de pompieri Piatra Neamț, la Inspectoratul pentru Situații de Urgență ”Petrodava” al județului Neamț, str. Cuiejdi, nr. 34, municipiul Piatra Neamț, județul Neamț, Consiliul Tehnico-Economic din cadrul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, a emis avizul nr. 112/113 din 12.11.2024. Valoarea estimată a acestei investiții va fi de 30 de milioane de lei;
  • În anul 2024 a fost realizată investiția: ”Realizare branșamente și instalații de utilizare energie electrică, apă potabilă și gaze naturale la imobilul ISUJ Neamț, str. Dumbravei nr. 14, Piatra Neamț
  • Pe parcursul anului 2024 au fost finalizate lucrările de construire ale obiectivului Reabilitare termică, energetică și modernizare Pavilion administrativ Detașament de pompieri Roman, investiție realizată prin PNRR – Componenta 5 – Valul renovării. Valoarea acestei investiții este de 6,3 milioane de lei fără TVA;
  • În luna octombrie 2024 a fost elaborat de către Direcția de Proiectare și Consultanță în Construcții din cadrul MAI-DGL Studiul de fezabilitate pentru Subunitate de pompieri cu amplasament în orașul Roznov, localitatea Chintinici în cadrul Inspectoratului pentru situații de Urgență ”Petrodava” al județului Neamț.

În anul 2024, la nivelul județului Neamț au fost desemnați, două cadre ale ISU Neamț au primit distincții onorifice pentru activitatea desfășurată în anul 2024, astfel:

  • Insigna onorifică de „Pompierul de onoare al anului” a fost conferită adj. șef. Buțurcă Dragoș – Ștefăniță, subofițerîn cadrul Detașamentului de pompieri Piatra-Neamț.
  • Insigna onorifică de „Salvatorul de onoare al anului” a fost conferită adj. Suciu Mihai, subofițer în cadrul Detașamentului de pompieri Piatra-Neamț.

 

 

           COMUNICAT ISU NEAMT

 

Știri

„Ziua recoltei”, la CSCPAD Roman

Adăugat

pe

Roman TV

Joi, 30 octombrie 2025, în prezența beneficiarilor, a personalului și a oficialităților județene, la Complexul de Servicii pentru Comunitate pentru Persoane Adulte cu Dizabilități Roman s-a desfășurat „Ziua recoltei”, un eveniment pregătit cu mult suflet de angajații centrului. Aceștia au organizat ateliere atractive, au pregătit gustări delicioase și i-au invitat pe toți la socializare, muzică, joc și voie bună.

Vezi articolul

Știri

O femeie de 75 de ani a ajuns la CPU Roman cu arsuri, în urma unei explozii la aragaz

Adăugat

pe

Roman TV

La ora 09:52, prin apel la 112 a fost anunțat faptul că în comuna Români a avut loc o explozie neurmată de incendiu, într-o casă din satul Goșmani. La locul solicitării s-au deplasat forțe și mijloace de intervenție din cadrul Detașamentului de pompieri Roman de la SVSU Români și de la Poliția Neamț. La sosirea pompierilor s-a constatat că explozia s-a produs la un aparat de gătit alimentat cu butelie. O femeie în vârstă de 75 de ani care a fost surprinsă de suflul exploziei, a suferit arsuri pe o mare suprafață corporală – cap, umeri și torace. Femeia a primit îngrijiri medicale de la echipajul medical de pe ambulanța SMURD TIM, ulterior fiind transportată la CPU Roman. Acum, medicii romașcani se luptă să îi găsească un loc de mari arși în țară.

Pompierii au acționat și pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor. Cauza probabilă de producere a evenimentului a fost alimentarea defectuoasă a sistemului de gătit.

Vezi articolul

Știri

Un bărbat din Trifești a încălcat ordinul de protecție, fiind depistat în curtea mamei sale

Adăugat

pe

Roman TV

Polițiștii au fost solictați să intervină în cazul încălcării unui ordin de protecție emis împotriva unui bărbat în vârstă de 59 de ani din localitatea Trifești. Acesta a fost depistat în curtea mamei sale în vârstă de 76 de ani din aceeași localitate, fiind beneficiara ordinului.

Față de bărbat a fost luată măsura reținerii pentru 24 de ore, fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Neamț.

Vezi articolul

Știri

Când va fi gata podul de la Girov?

Adăugat

pe

Roman TV

Lucrările la podul de la Girov au început în luna martie a acestui an, cu demolarea suprastructurii și eliminarea materialului neconform de la nivelul infrastructurii. Traficul în zona acestui obiectiv se desfășoară pe o variantă provizorie, dirijat prin semafoare. De atunci și până în prezent, la obiectiv au fost și perioade când s-a lucrat lent, potrivit cetățenilor care tranzitează DN 15D. Reprezentanții DRDP Iași, în administrarea căreia se află obiectivul, spun că termenul de finalizare a lucrărilor este sfârșitul acestui an.

Există posibilitatea prelungirii termenului de finalizare a lucrarilor, în caz de vreme nefavorabilă, care nu ar permite turnarea mixturilor. Până acum , podul de la Girov nu a trecut niciodată prin reparații capitale de când a fost construit, în anul 1968. A mai trecut, în schimb, prin lucrări de întreținere. Starea de degradare a obiectivului, cât și a altora similare acestuia, a ieșit în evidență și mai mult după prăbușirea podului de la Luțca.

Vezi articolul

Știri

O bătrână a sfârșit carbonizată, iar fiul ei cu arsuri grave, la Sagna

Adăugat

pe

Roman TV

Miercuri, 29 octombrie 2025, în jurul orei 5, o casă din comuna Sagna a fost mistuită de flăcări, iar o dată cu ea și o bătrână în vârstă de 93 de ani, care a sfârșit carbonizată, în una din camerele locuinței. Fiul femeii, în vârstă de 63 de ani s-a autoevacuat până la sosirea forțelor de intervenție, însă a suferit arsuri a nivelul membrelor superioare, toracelui și capului.

Bărbatul supreviețuitor se află acum la spitalul din Roman, pentru el nefiind găsite locuri pentru a fi transferat la Iași. Se caută, în continuare, soluții pentru acesta.

Cauza probabilă de producere a incendiului a fost jarul căzut din sistemele de încălzire. Pompierii recoamandă să nu folosiţi soba decât cu uşiţa închisă; să aşezaţi o tăviţă metalică în faţa sobei, în dreptul uşiţei de vizitare; să nu aşezaţi materiale combustibile în apropierea sobei sau pe aceasta; nu aprindeţi focul în sobe prin stropire cu benzină, petrol sau alte lichide combustibile; să nu folosiţi decât materialul combustibil pentru care a fost destinată soba şi evitaţi supraîncărcarea acesteia; să nu adormiţi niciodată cu focul aprins în sobă; să stingeţi focul din sobă înainte de a părăsi locuinţa; să nu lăsaţi niciodată copiii nesupravegheaţi cu soba aprinsă ori aparatele de încălzire electrice în funcţiune. Nerespectarea acestor măsuri poate conduce la tragedii precum cea prezentată.

Vezi articolul

Știri

Gabriela Grigore de la SLLICS Neamț, de la mitingul din capitală: „toate confederațiile au cerut demisia Guvernului!”

Adăugat

pe

Roman TV

Peste 20.000 de sindicaliști au participat miercuri, 29 octombrie 2025 la mitingul anti-guvernamental din capitală. La protest au fost reprezentanţi ai Confederaţiei Sindicatelor Democratice din România (CSDR), ai Confederaţiei Sindicale „Cartel Alfa”, ai CNSLR-Frăţia şi ai Confederaţiei Sindicale Naţională Meridian. În linii mari, membrii marilor sindicate au cerut creșterea salariului minim, demisia guvernului Bolojan și dialog social.

Măsurile promovate prin Legea 141 – pe care angajații din sistem au numit-o legea austerității în învățământ – au scos în stradă sindicaliștii din acest domeniu de activitate.

Sindicaliștii spun că protestele nu se vor încheia aici și că urmează o perioadă tensionată, cu luarea unor măsuri drastice încât să se facă auziți.

Vezi articolul

Știri

Firma care execută lucrările pe Tineretului înșală așteptările Apa Vital

Adăugat

pe

Roman TV

Investiția „Modernizare conductă magistrală și rețea distribuție apă potabilă” pe strada Tineretului din Roman nu se derulează integral conform așteptărilor reprezentanților companiei Apa Vital. O spune consultantul Gheorghe Vlasie, care a precizat public că firma constructoare „nu prea se descurcă” cu această lucrare. Contractul de execuție are o valoare de 3.5 milioane de lei inclusiv TVA și a fost atribuit prin liciație/procedură simplificată Societății Empyrus Misoni.

Conform caietului de sarcini, trebuie executate lucrări de construire conductă magistrală apă potabilă și conductă distribuție apă potabilă care constau în terasamente, desfacere-refacere sistem rutier, montare conductă, construcții cămine, branșamente. Empyrus Misoni este constructorul lider de asociere care a executat și pistele pentru biciclete din Roman, alături deSC Antrepriza de construcții drumuri și autostrăzi SRL.

Vezi articolul
ROMAN Vremea acum
Duppy Vet - Cabinet și farmacie veterinară Auto Group Roman - AUTOMEISTER

Știri

Știri4 zile în urmă

„Ziua recoltei”, la CSCPAD Roman

Distribuie pe Facebook Trimite pe WhatsApp SMSJoi, 30 octombrie 2025, în prezența beneficiarilor, a personalului și a oficialităților județene, la...

Știri4 zile în urmă

O femeie de 75 de ani a ajuns la CPU Roman cu arsuri, în urma unei explozii la aragaz

Distribuie pe Facebook Trimite pe WhatsApp SMSLa ora 09:52, prin apel la 112 a fost anunțat faptul că în comuna...

Știri5 zile în urmă

Un bărbat din Trifești a încălcat ordinul de protecție, fiind depistat în curtea mamei sale

Distribuie pe Facebook Trimite pe WhatsApp SMSPolițiștii au fost solictați să intervină în cazul încălcării unui ordin de protecție emis...

Știri5 zile în urmă

Când va fi gata podul de la Girov?

Distribuie pe Facebook Trimite pe WhatsApp SMSLucrările la podul de la Girov au început în luna martie a acestui an,...

Știri5 zile în urmă

O bătrână a sfârșit carbonizată, iar fiul ei cu arsuri grave, la Sagna

Distribuie pe Facebook Trimite pe WhatsApp SMSMiercuri, 29 octombrie 2025, în jurul orei 5, o casă din comuna Sagna a...

Știri5 zile în urmă

Gabriela Grigore de la SLLICS Neamț, de la mitingul din capitală: „toate confederațiile au cerut demisia Guvernului!”

Distribuie pe Facebook Trimite pe WhatsApp SMSPeste 20.000 de sindicaliști au participat miercuri, 29 octombrie 2025 la mitingul anti-guvernamental din...

Știri7 zile în urmă

Firma care execută lucrările pe Tineretului înșală așteptările Apa Vital

Distribuie pe Facebook Trimite pe WhatsApp SMSInvestiția „Modernizare conductă magistrală și rețea distribuție apă potabilă” pe strada Tineretului din Roman...

Emisiuni

Radar TV3 zile în urmă

📺 Radar TV / Romanul, mai bine de un an fără Apa Serv / 31 octombrie 2025

Distribuie pe Facebook Trimite pe WhatsApp SMSEdiția specială a emisiunii Radar TV, de vineri, 31 octombrie invitat: Vlad Angheluță, director...

Radar TV4 zile în urmă

📺 Radar TV / Dosare penale la Primăria Săbăoani / 30 octombrie 2025

Distribuie pe Facebook Trimite pe WhatsApp SMSEdiția de joi, 30 octombrie, a emisiunii Radar TV invitat: Eugen Cobzaru, consilier local...

Panorama6 zile în urmă

📺 Panorama / Despre profa de biologie de pe site-urile de videochat / 28 octombrie 2025

Distribuie pe Facebook Trimite pe WhatsApp SMSEdiția de marți, 28 octombrie, a emisiunii Panorama Daniel Muraru & Alex Nistor ✔️...

Cazuri și necazuri6 zile în urmă

O familie din Slobozia, comuna Boghicea, are nevoie de ajutor

Distribuie pe Facebook Trimite pe WhatsApp SMSRealizator: Carmen Suciu, Asociatia Nascuta Inger Distribuie pe Facebook Trimite pe WhatsApp SMS

Radar TV2 săptămâni în urmă

📺 Radar TV / Sezonul rece, o mare încercare pentru românii săraci / 23 octombrie 2025

Distribuie pe Facebook Trimite pe WhatsApp SMSEdiția specială a emisiunii Radar TV, de joi 23 octombrie 2025 invitat Cristian Ungurianu,...

Radar TV2 săptămâni în urmă

📺 Radar TV / Turismul, diamantul neșlefuit al Neamțului / 23 octombrie 2025

Distribuie pe Facebook Trimite pe WhatsApp SMSEdiția de joi, 23 octombrie, a emisiunii Radar TV invitat: Lucian Micu, administratorul public...

Panorama2 săptămâni în urmă

📺 Panorama / Ce vremuri! Ceaușescu, președintele preferat al românilor / 21 octombrie 2025

Distribuie pe Facebook Trimite pe WhatsApp SMSEdiția de marți, 21 octombrie, a emisiunii Panorama Daniel Muraru & Alexandra Manea Încrederea...

Populare