Reportaje
Elena Lasconi, vizită în județul Neamț
Conferință de presă, 13 octombrie 2024
Elena Lasconi, președinta USR și candidata USR la alegerile prezidențiale din acest an, a declarat, în cadrul unei conferințe de presă ce a avut loc la Piatra-Neamț, că românii vor rămâne cu mai mulți bani în buzunar începând cu 1 ianuarie 2025, odată ce USR va intra la guvernare.
“În acest moment, muncești și tot sărac ești. Jumătate de an muncești pentru stat și doar jumătate de an pentru tine. După 1 ianuriae 2025, cănd vom fi la guvernare, vom scădea taxele pe muncă. Toți angajații vor rămâne și, atenție!, nu li se vor da – cum auziți de 35 de ani la PSD și PNL, de parcă aduc ei bani acasă. Așadar, românii vor rămâne cu mai mulți bani în buzunar din salariul lor. Salariul minim brut pe economie este acum 3700 lei; pentru 1200 lei vom avea taxe zero și toți angajații vor rămâne cu 500 lei în plus la salariu. Pentru tinerii sub 29 de ani – fiindcă nu știu cum a fost la alții, dar eu am avut cea mai mare nevoie de bani atunci când am fost tânără, la început de drum, pentru acești tineri, primii 2400 de lei nu vor fi impozitați, iar angajații sub 29 de ani vor rămâne cu 1000 lei în plus la salariu”, a declarat Elena Lasconi.
Candidata USR la Președinția României a precizat că de scăderea taxelor pe salariu vor beneficia și asistenții persoanelor cu handicap. Totodată, Elena Lasconi a menționat facilități fiscale și pentru părinții copiilor sub 18 ani, ca o măsură urgentă și absolut necesară pentru combaterea scăderii natalității, situație cu care România se confruntă de ani de zile.
“Mamele care aduc pe lume un copil vor rămâne cu 1.500 de lei; pentru al doilea copil – cu încă 500 de lei, adică 2.000 de lei; pentru al treilea copil – încă 500 lei; de la al patrulea copil, nu se mai taxează deloc, indiferent cât ar avea salariul. În cazul în care copilul este crescut doar de tată, această facilitate va fi aplicată taților”, a mai spus Elena Lasconi.
Elena Lasconi a vizitat județul Neamț la acest sfârșit de săptămână. Sâmbătă seara, aceasta a vizitat un atelier din Târgu Neamț, care produce mobilier bisericesc, iar duminică, președinta USR a vizitat municipiile Piatra-Neamț și Roman.
Reportaje
Gala Excelenței în Educație: premierea elevilor olimpici și a profesorilor coordonatori
Miercuri, 20 mai 2026, la Gala Excelenței în Educație, desfășurată în Sala „Nicolae Manolescu-Strunga”, au fost premiați elevii olimpici și profesorii coordonatori care au obținut rezultate remarcabile la olimpiadele școlare naționale și internaționale, precum și elevii participanți la concursul „Cu viața mea apăr viața”, etapa locală.
Evenimentul a avut ca scop recunoașterea performanțelor obținute de elevi, a efortului depus în pregătire, precum și a contribuției profesorilor și a familiilor care i-au sprijinit în parcursul lor educațional.
Premierea a evidențiat rezultatele obținute în urma muncii susținute, a pregătirii continue și a implicării în activități școlare și extrașcolare.
Reportaje
„Cenaclul Clepsydra” din mai, organizat de Societatea Culturală „Clepsidra” și UZPR/Filiala „Filip Brunea Fox” Roman
„Cenaclului Clepsydra” din luna mai, organizat de Societatea Culturală „Clepsidra” și de Uniunea Ziariștilor Profesionisti din România, Filiala „Filip Brunea Fox” Roman a avut loc pe joi, 14 mai 2026, la un restaurant din Roman. Pr. poet și artist plastic Cornel Paiu, președintele filialei, a moderat întâlnirea. Roman TV este partenerul media al evenimentului.
Reportaje
Evenimente care au marcat Zilele Municipiului Roman 2026 (I)
Începând cu data de 16 mai și până pe 21 mai 2026 au loc Zilele Municipiului Roman, ediția a XVI-a, cu această ocazie fiind organizate mai multe manifestări culturale, artistice, religioase, educative, sportive și de divertisment. În perioada 14-17 mai, mai multe astfel de evenimente au marcat această sărbătoare a comunității noastre.
Reportaje
Gala Excelenței Romașcane – ediția 2026
Premierea personalităților romașcane și a Cetățenilor de Onoare ai Municipiului Roman
Reportaje
„Antreprenor pentru viitor”, ediția a XIV-a, la Liceul Tehnologic „Vasile Sav” Roman
La Liceul Tehnologic „Vasile Sav” din Roman a fost deschisă vineri, 15 mai 2026, ediția a XIV-a a concursului național de comunicări științifice pentru învățământul profesional și tehnic „Antreprenor pentru viitor”.
Reportaje
Apa Serv SA a semnat contractul de finanțare pentru ”Proiectul Regional de Dezvoltare a Infrastructurii de apă şi apă uzată în judeţul Neamț în perioada 2021 -2027”
Semnarea contractului de finanțare pentru ”Proiectul Regional de Dezvoltare a Infrastructurii de apă şi apă uzată în judeţul Neamț în perioada 2021 -2027” – 15 mai 2026, Piatra Neamț
Reportaje
A IX-a ediție a Festivalului de Teatru „Gong”, cu tineri și copii care au demonstrat talent și creativitate
Timp de două zile, pe 8 și pe 9 mai 2026, sala de festivități „Nicolae Manolescu Strunga” a Primăriei Municipiului Roman a fost gazda celei de-a IX-a ediții a Festivalului de Teatru „Gong”, un eveniment care dezvăluie – an de an – cele mai intense trăiri pe care le împărtășește cu publicul iubitor de artă și de frumos. Festivalul se adresează elevilor din ciclul primar din țară și din Republica Moldova, cât și profesorilor îndrumători, părinților, membrilor comunității locale. Evenimentul s-a împărțit în două secțiuni, respectiv „Individual” și „Trupe”. În cadrul aceluiași festival, vineri, 8 mai, în sala de festivități a primăriei s-a desfășurat și conferința cu tema „De la joc la învățare. Teatrul ca instrument didactic”, în parteneriat cu Universitatea Națională de Arte „George Enescu” Iași, invitați fiind conf. univ. dr. Anca Ciofu și conf. univ. dr. Alice Florentin. Sub sloganul „Simte emoția!”, ediția din acest an a adus pe scenă copii și tineri talentați, demonstrând că Romanul este un important centru cultural.




