Reportaje
Lansarea candidaților Forța Dreptei Neamț la alegerile parlamentare / 15 octombrie 2024
Partidul Forța Dreptei, filiala județeană Neamț, și-a depus astăzi dosarele de candidatură pentru alegerile parlamentare care vor avea loc pe 1 decembrie 2024. Candidații sunt susținuți de Alianța Forțelor de Dreapta liberal-conservatoare, formată din Forța Dreptei, Partidul Mișcarea Populară, Alternativa Dreaptă și Partidul Național Țărănesc Maniu-Mihalache.
Lista la Camera Deputaților este deschisă de Ionel Dancă. Născut în Neamț, în comuna Doljești, Ionel Dancă este membru fondator al partidului Forța Dreptei și deputat al aceleiași formațiuni. A fost Consilier de stat al Prim-Ministrului României (2016), Șeful Cancelariei premierului Ludovic Orban (2020) și purtător de cuvânt al Guvernului.
La Senat, lista este deschisă de Andrei Carabelea, primarul în funcție al Municipiului Piatra-Neamț. Este edilul care a realizat cele mai ample investiții în domenii cheie precum infrastructura rutieră și de utilități, educație, protecția mediului, dar și economic, reușind să stabilizeze bugetul local și să valorifice la maximum oportunitățile disponibile de finanțare pentru dezvoltarea orașului.
Forța Dreptei vine în fața nemțenilor cu oameni care au rezultate în domeniile lor de activitate și, mai ales, cu persoane care au demonstrat de-a lungul vieții că sunt interesate de bunul mers al comunității din care fac parte. La aceste alegeri, cruciale pentru viitorul României, Forța Dreptei reprezintă o alternativă de dreapta autentică, bazată pe competență, integritate și viziune, într-un context politic dominat de vechile structuri, în care PSD face tot ce îi stă în putință să acapareze fiecare urmă de putere din stat.
„M-am întors acasă pentru a face schimbarea pe care eu mi-am dorit-o întotdeauna în județul Neamț, pentru copiii mei, pentru familia mea, pentru toți oamenii cinstiți din Neamț, care s-au săturat ca acest județ, de ani de zile, să fie tratat ca și cum ar fi luat pe persoană fizică. Am venit cu o echipă de oameni muncitori, pregătiți, care știu ce înseamnă o politică în slujba cetățeanului, să spargem găștile PSD și PNL care țin județul Neamț din potențialul lui de dezvoltare.
Am coordonat programele de dezvoltare pentru Moldova – autostrada Moldovei, Planul Național de Redresare și Reziliență – am inclus finanțarea autostrăzii în acest plan, precum și capetele autostrăzii A8. Suntem oameni pregătiți, care știu ce înseamnă administrație, am demonstrat în funcțiile pe care le-am deținut și nimeni nu poate să găsească o scamă în CV-ul nostru. Avem o listă de candidați de toate vârstele, mai ales tineri, oameni care își doresc o altfel de politică, oameni din toate zonele. Împreună cu toți acești oameni vrem să oferim județului Neamț posibilitatea de a avea o reprezentare politică de dreapta, într-o viitoare guvernare de dreapta, după alegeri. Împreună cu Ludovic Orban, candidatul Alianței Forțelor de Dreapta la alegerile prezidențiale, putem să îndeplinim așteptările românilor. Dacă există vreun politician român cinstit în viața sa politică, care a bătut PSD-ul ori de câte ori s-a confruntat cu el, acela este Ludovic Orban – și o va face și de această dată, cu votul și cu munca noastră.” a declarat Ionel Dancă.
„Se întâmplă ca azi să fie ziua copilului meu. Și îi ofer astăzi fetiței mele și generației ei, angajamentul pentru un viitor mai bun. Candidez pentru că îmi doresc un impact pozitiv în comunitate și unul pe termen lung. Asta am urmărit prin toată activitatea mea. Și se confirmă asta prin sutele de proiecte pe care le-am coordonat ca voluntar, dar și prin rezultatele mandatului de primar. Mandatul cu cele mai consistente investiții în infrastructura educațională, în infrastructura de utilități și în infrastructura rutieră și pietonală.
Ca primar, am înțeles cât de important este să ai un sprijin real în parlamentul României. Voi fi partenerul tuturor primarilor nemțeni puși pe treabă să schimbe în bine viața în comunitățile lor. Voi fi alături de ei și voi deschide ușile care trebuie pentru a le facilita proiectele de dezvoltare. Voi milita pentru simplificare și eficientizare în tot ce ține de legislativ în domeniul implementării proiectelor cu finanțare europeană. Voi milita pentru reducerea poverii fiscale asupra mediului de afaceri, sugrumat sistematic de taxele introduse pe PSD și PNL. Pentru a reuși, avem nevoie de nemțeni să fie alături de noi și și să arătăm împreună că buturuga mică răstoarnă carul mare al PSD și PNL! ” a declarat Andrei Carabelea.
Candidații Forța Dreptei Neamț:
Camera Deputaților
Ionel Dancă – deputat
Cristian Ungurianu – administrator
Vasile-Adrian Ciudin – antreprenor
Costel Radu – constructor
Alin-Florentin Spanache – inginer constructor
Ana-Ionela Albu – inginer industria alimentară
Mihai-Vlăduț Amăndiței – inginer constructor
Rodica Rusu – antreprenor
Ovidiu-Mădălin Murgu – antreprenor
Alexandra Calfa – studenta medicina
Lucian Bejan – tehnician structuri
Senat
Andrei Carabelea – primarul municipiului Piatra-Neamț
Cristina Moroșanu – consilier juridic, antreprenor
Lăcrămioara Apostoae – profesor
Adrian-Gheorghiță Crețu – antreprenor
Gheorghe Cătălin Vizitiu – inginer chimist
Reportaje
Expoziție inedită la Muzeul de Istorie: „Circuit deschis spre trecut”
Luni, 15 iunie 2026, la ora 14, Casa „Fălcoianu” a Muzeului de Istorie din Romana a deschis o nouă expoziţie temporară, structurată pe piesele din patrimoniul tehnic al sfârşitului de secol al XIX-lea şi din secolul XX de care dispune instituţia organizatoare, puse în corelaţie cu impactul pe care acestea l-au avut în societate. În vitrinele muzeului pot fi găsite: patefonul Columbia şi o selecţie a plăcilor His Master’s voice, Lyrophon, Columbia, Zonophone record, Gramophone. Această evoluție continuă după jumătatea secolului prin trecerea la discurile de vinil și pick-up-uri. Expozitia poate fi vizitată până pe 23 august.
Reportaje
Retrospectiva unui an cu activitate intensă, la Clubul Copiilor din Roman
Clubul Copiilor din Roman se apropie de finalul acestui an școlar, nu înainte de a mai bifa câteva activități importante, unele care pun în valoare copiii participanți, alături de profesorii lor îndrumători. Instituția promovează activitățile care ajută copiii să își descopere talente, să și le definească acolo unde sunt deja identificate și să capete experiență în domeniile pe care le aleg.
Reportaje
Expoziție dedicată iei, semnată de Cristina Urzică, la Colegiul Național „Roman-Vodă”
Absolventă a Colegiului Național „Roman-Vodă”, Cristina Liliana Urzică s-a întors după 40 de ani la liceu, unde a prezentat în fața noilor generații de romanvodiști o expoziție dedicată iei, acest simbol care a devenit etalon dincolo de granițele țării noastre.
În fața elevilor, organizatorii au explicat importanța cunoașterii rădăcinilor și a simbolurilor naționale, amprente ale identității noastre culturale.
Reportaje
„Nu tura motorul in oraș!”, o campanie (și) în vizorul Biroului Rutier Roman
Discutăm astăzi cu subcomisarul de poliție Paul Dumitrel, șeful Biroului Rutier Roman, și Ionel Grecu, reprezentant MOTO Mușatinii RC Roman, despre campania „Nu tura motorul în oraș!” și despre nemulțumirile cetățenilor legate de zgomotul produs de motociclete
Vorbim despre siguranța rutieră, responsabilitatea în trafic, regulile pentru motocicliști, bicicliști și utilizatorii de trotinete electrice, dar și despre importanța respectului față de comunitate.
Reportaje
Zilele Comunei Gherăești: comunitatea, unită prin joc și voie bună (II)
După slujba dedicată hramului Bisericii Romano-Catolice „Trupul și Sângele Domnului” și procesiunea Preasfântului Sacrament, Zilele Comunei Gherăești au continuat în după-amiaza zilei de 4 iunie cu cântec, joc și voie bună, în inima satului. Acolo s-au reunit localnicii cu cei întorși din diaspora, dar și cu vizitatori dornici de distracție și de preparate culinare pregătite de comercianți. În hora satului, oamenii își dau mâna și se bucură împreună. Primarul Ermina Dănculesei a fost în mijlocul cetățenilor, bucurându-se alături de cei mici și mari din comunitate.
Reportaje
Zilele Comunei Gherăești: Hramul Bisericii Romano-Catolice „Trupul și Sângele Domnului” (I)
Anual au loc Zilele Comunei Gherăești – o comunitate unită, aproape de Dumnezeu. În acest an, sărbătoarea a fost marcată pe 4 iunie. Evenimentul central al sărbătorii îl reprezintă hramul Bisericii Romano-Catolice „Trupul și Sângele Domnului”, punctul culminant al slujbei fiind momentul procesiunii Preasfântului Sacrament. Ca în fiecare an, la Sfânta Liturghie a fost prezent primarul Comunei Gherăești, Ermina Dănculesei, împreună cu oficialități, oaspeți de seamă, localnici și gherăeștenii întorși din diaspora, special pentru aceaastă reuniune în comunitate, prilejuită de hramul bisericii. Slujba a fost oficiată de PS Iosif Păuleț, episcopul Diecezei Romano-Catolice de Iași.
Reportaje
Piste de biciclete ca în Occident, la Cordun: o comună cu administrație vizionară
La o aruncătură de băț de Roman, în comuna Cordun a fost implementat un proiect de amenajare a pistelor pentru biciclete, în sistem complex, făcând parte dintr-o viziune de sistematizare a zonelor traversate de aceste piste. Proiectul, executat de firma Danlin XXL, are o valoare de 17.7 milioane de lei, inclusiv TVA și străbate satele Cordun și Pildești. În continuă dezvoltare, în comună se dorește implementarea unor proiecte care să ajute tinerii să își dorească să rămână în comunitate, în care să își aducă aportul. Gaze sunt, rețea de apă-canal este, iar străzile sunt asfaltate. S-a investitit și în unitățile școlare, dar și în amenajarea de parcuri, sistem de supraveghere sau de iluminat inteligent. Investitorii rămân cea mai mare provocare, fiind piloni importanți de dezvoltare economică și oportunități oferite comunității.




