Știri
Apa SERV nu va mai furniza apă romașcanilor, de la 15 iulie
Compania Județeană Apa SERV Neamț devine istorie, pe raza municipiului Roman, începând cu data de 15 iulie 2024. Cel puțin, asta reiese din comunicatul oficial emis joi, 4 iulie, de către operatorul de la Neamț. În postarea emisă pe pagina oficială a societății se anunță faptul că Apa Serv SA nu mai are delegat serviciul public de alimentare cu apă și canalizare aferent Municipiului Roman. În acest context, compania aduce la cunoștința romașcanilor faptul că nu va mai furniza/presta serviciul de alimentare cu apa si/sau de canalizare in Municipiul Roman, începând cu data de 15 iulie 2024. Reprezentanții companiei apelează la bunăvoința romașcanilor de a le asigura angajaților acesteia accesul la căminul de branșament pentru citirea contorilor, în vederea emiterii facturii de regularizare a serviciului furnizat. Acțiunea va avea loc in perioada 5 -12 iulie 2024.
În data de 20 iunie 2024, prin Hotărârea ARSACIS nr. 24, s-a aprobat si semnat Actul Aditional nr. 6 la contractul de delegare, act ce prevede la art. 1 faptul că Municipiul Roman a delegat către ApaVital SA gestiunea serviciului de alimentare cu apă și de canalizare. Începând cu data de 15 iulie 2024, atunci când Apa SERV oprește furnizarea apei la robinetele romașcanilor, pe raza municipiului Roman va opera nour furnizor, respectiv ApaVital Iași, conform informațiilor încă neoficiale furnizate redacției noastre. Serviciul ar fi trebuit să fie, deja, asigurat pe raza Romanului începând cu data de 1 iulie, potrivit estimărilor avansate în spațiul public. Nu am primit, încă, un răspuns privind motivele care stau la baza prelungirii acestui termen.
Reamintim faptul că pe rolul Tribunalului Neamț a fost înregistrat un dosar prin care Municipiul Roman, în calitate de reclamant, a solicitat Companiei Apa SERV să asigure continuitatea prestării serviciului public de apă și canalizare în municipiul Roman, în condițiile stipulate de contractul de delegare a gestiunii serviciilor publice de alimentare cu apă și canalizare semnat în 2009, până la preluarea acestuia și înlocuirea operatorului. Pe 13 martie 2024, s-a judecat pe fond dosarul, decizia fiind aceea de admitere a cererii formulate de Municipiul Roman. Decizia, care nu a fost atacată de companie, prevede ca Apa SERV să livreze romașcanilor apă până când aceste servicii vor fi preluate de noul operator, însă nu mai târziu de data de 1 august 2024. Informații noi privind procesul de predare-primire a bunurilor de retur de la operatorul Apa SERV Neamț, care sunt concluziile expertului contractat pentru serciciile de evaluare a acestor bunuri, dar și dacă din punct de vedere financiar nu rămâne nimic de reglat între municipalitate și Apa SERV Neamț vor fi redate publicului, în măsura în care vor fi livrate redacției noastre.
Știri
Bebelușul de 5 luni, în stare gravă. Ceilalți doi răniți cu politraume, dar conștienți
Potrivit medicilor din CPU Roman, sugarul în vârstă de 5 luni este in stare gravă, cu politraumatism și arsuri. Pacienta în vârstă de 17 ani este conștientă și cooperantă, în curs de investigație, iar pacienta în vârstă de 68 de ani este cu politraumă, conștientă și cooperantă. Bebelușul pleacă către Spitalul „Grigore Alexandrescu”, femeia de 68 de ani rămâne internată pe Secția Chirurgie a Spitalului Municipal de Urgență din Roman.
Știri
Tragedie pe DN 15D: patru morți și trei răniți după un accident devastator la Dulcești
Un accident rutier deosebit de grav s-a produs miercuri seară, în jurul orei 19:00, pe DN 15D, în comuna Dulcești, județul Neamț. Autoritățile au fost alertate printr-un apel la 112, iar la fața locului au intervenit de urgență echipaje numeroase de salvare.
Pompierii de la Detașamentul Roman și Piatra-Neamț, alături de echipaje SMURD, Serviciul de Ambulanță Județean și polițiști, au mobilizat autospeciale de stingere, descarcerare și ambulanțe, intervenția fiind una de amploare.
În accident au fost implicate două autoturisme în care se aflau șapte persoane, printre care și un sugar. Impactul a fost extrem de violent: șase persoane au rămas încarcerate, unul dintre autoturisme a luat foc, iar celălalt a fost proiectat în afara carosabilului.
Salvatorii au acționat simultan pentru stingerea incendiului și pentru extragerea victimelor dintre fiarele contorsionate. O femeie de 68 de ani a reușit să se autoevacueze înainte de sosirea echipajelor și a fost transportată ulterior la spital. De asemenea, un sugar și o femeie de 17 ani au fost scoși din autoturisme și preluați de echipajele medicale, fiind transportați la unități spitalicești.
Din păcate, pentru alte patru persoane – doi bărbați și două femei – nu s-a mai putut face nimic, acestea prezentând leziuni incompatibile cu viața.
Având în vedere numărul mare de victime, autoritățile au activat Planul Roșu de Intervenție la nivelul județului Neamț la ora 19:30, acesta fiind dezactivat după aproximativ 35 de minute, la ora 20:05.
Poliția a deschis o anchetă pentru a stabili cu exactitate cauzele producerii tragediei.
Știri
Ziua Poliției Române, marcată în centrul Municipiului Roman
Ziua Poliției Române a fost sărbătorită și la nivelul Inspectoratului de Poliție Județean Neamț, fiind organizate activități specifice în mai multe localități din județ. La Roman, pe 25 martie, polițiștii au prezentat trecătorilor, dar și grupurilor de elevi din școli, tehnica din dotare. Copiii s-au bucurat, fiind și o zi însorită.
Cu ocazia acestei zile, 99 de polițiști au fost avansați în gradul profesional următor, la termen. De asemenea, 18 polițiști au fost avansați înainte de termen. În cadrul ședinței festive au fost premiați câștigătorii competițiilor sportive organizate de Asociația Sportivă Dinamo. De asemenea, în cadrul ședinței festive au fost premiați elevii Colegiului Național Pedagogic ”Gheorghe Asachi”, care s-au implicat în activitățile Patrulei școlare din municipiul Piatra-Neamț, iar Corpul Național al Polițiștilor a premiat polițiștii care au participat la concursul de fotografie organizat de Inspectoratul de Poliție Județean Neamț, tema din acest an fiind „Spirit de Echipă”.
Știri
Ziua Poliției, în versiunea fostului agent, sindicalistul Ioan Cănărău
De Ziua Poliției Române, marcată pe 25 martie, fostul agent de poliție, sindicalistul Ioan Cănărău s-a prezentat cu banner-ul „Jos Mafia din Poliția Română, Jos Mafia din MAI!” în centrul municipiului Roman, acolo unde colegii săi de breaslă au prezentat publicului tehnica din dotare.
Ioan Cănărău a transmis că a mers astăzi la acțiunea din centrul Municipiului Roman dedicată Zilei Poliției Române din mai multe motive. Pe de o parte în semn de revoltă față de ceea ce dumnealui consideră că se întâmplă acum în Poliția Română, pentru încălcarea drepturilor sindicale, pe de alte pentru că la înmormântarea unui fost coleg de breaslă nu s-au prezentat colegi din poliție, fiind implicați în activitatea din centrul municipiului Roman.
Știri
Depresia postnatală, subdiagnosticată în România: ce spun specialiștii
Deși nașterea unui copil este adesea prezentată ca fiind cel mai fericit moment din viața unei femei, realitatea clinică arată că aproximativ 10-15% dintre proaspetele mame se confruntă cu depresia postnatală. Psihologii Salvați Copiii România trag un semnal de alarmă asupra importanței monitorizării sănătății mintale după naștere și a diferențierii clare între tristețea pasageră și afecțiunea clinică: un studiu realizat de organizație arată că nașterea prematură, care apare în aproximativ 10% dintre nașteri, este un factor suplimentar de vulnerabilizare emoțională. Având în vedere prevalența crescută a tulburărilor de sănătate mintală în perioada postpartum și impactul acestora asupra sănătății materne și dezvoltării copilului, Organizația Salvați Copiii România recomandă includerea serviciilor de evaluare și consiliere psihologică în pachetul de servicii oferite în maternități. La nivel local specialiștii au soluții pentru mamele care se confruntă cu această dificultate.
Semnele de alertă sunt lipsa capacității de a simți bucurie sau plăcere, chiar și în prezența bebelușului; sentimentul de deconectare față de nou-născut sau frica de a nu fi o mamă bună; incapacitatea de a dormi chiar și atunci când bebelușul doarme; dificultăți de concentrare, „ceață mentală” și gânduri intruzive – frici obsesive legate de siguranța copilului.
Știri
Concert caritabil de Paște „Lumina îngerului”, organizat de Asociația „Născută înger”
Sâmbătă, 28 martie, în Piatra Neamț Asociația „Născută înger” organizează concertul Caritabil de Paște „Lumina Îngerului”, o seară care poate facilita sprijinirea unor mame, copii și bunici singuri, oameni care au nevoie de lumină, de căldură, de comunitate.
Fiecare gest devine o rază de lumină pentru cei care au uitat cum arată speranța.
Știri
Constatare de Ziua Mondială a Apei: în Neamț, 31 de comune nu au sisteme de apă funcționale
22 martie marchează Ziua Mondială a Apei, resursă vitală, esențială pentru sănătate, bunăstare și egalitate socială. Cu toate acestea, în județul Neamț nu toate localitățile dețin sisteme de apă centralizate sau dețin, dar nu au Autorizație Sanitară de Funcționare ori se află în proces de a o obține. Direcția de Sănătate Publică Neamț a trimis adrese către 17 UAT-uri din județ care dețin sisteme centralizate, dar nu sunt autorizate sanitar, ca în termen de 90 zile să întreprindă demersurile necesare în vederea intrării în legalitate – obținerea Autorizației sanitare de funcționare – cât și la alte 14 UAT-uri din județ care nu detin un sistem centralizat de apă potabilă, cu recomandarea de a întreprinde măsuri în vederea asigurării cu apă potabilă a populației, de a monitoriza periodic fântânile/ izvoarele de pe domeniul public, precum și de a asigura potabilitatea acestor surse, astfel încât locuitorii să poată beneficia de apă potabilă.
În România, problema apei constă și în apariția de vulnerabilități regionale. Există diferențe semnificative între mediul urban și cel rural în ceea ce privește accesul la apă potabilă sigură. În anumite comunități, în special în zonele izolate sau cu resurse economice limitate, populația depinde exclusiv de aprovizionarea cu apă din fântâni individuale, fântâni care pot fi contaminate microbiologic, cu nitrați sau alte elemente chimice. În Neamț, sunt și comune care au implementată rețea de apă și canalizare, însă unde sistemul nu funcționează corespunzător. De-a lungul timpului, la Roman TV am prezentat situația din comuna Stănița, unde apa nu era bună pentru a fi folosită în gospodării. În alte cazuri, cum este cel prezentat recent din Comuna Ion Creangă, rețeaua de apă nu este funcțională cu zilele din cauza unor avarii care survin și necesită timp de remediere. Sunt și comune precum Gâdinți, pe raza căreia fântânile publice au fost închise utilizării de către public, din cauza neconformității depistate la testare.
-
Știriacum 8 ani1 Decembrie la Roman
-
Știriacum 10 aniUrbaniac S04E05 – Cristian Prăjescu
-
Știriacum 5 aniBaie în pielea goală, în centrul Romanului
-
Știriacum 3 aniMoarte învăluită în mister: "Dionisie nu s-a sinucis!"
-
Știriacum 5 aniDin imagini, podul de la Luțca pare a fi… crăpat și lăsat pe mijloc
-
Știriacum 3 aniEleve din Roman de 14 și 15 ani, filmate în timp ce se păruiau
-
Știriacum 5 aniTânăr găsit împușcat în gât, într-o mașină, în Roman
-
Știriacum 5 aniCrimă oribilă la Icușești: un bărbat și-a omorât soția


