Reportaje
🎦 Rezumatul manifestărilor desfășurate în cadrul Zilelor Municipiului Roman 2024
În perioada 15- 21 mai 2024 s-a desfășurat cea de-a XIV-a ediție a Zilelor Municipiului Roman, în fiecare zi din acest interval, la nivelul orașului nostru fiind marcate evenimente care au devenit – deja – tradiție, dar și unele în premieră, anul acesta. Astfel, pe 15 mai, a avut loc „Gala Excelenței Romașcane”, în cadrul căreia au fost premiate personalități romașcane și au fost acordate diplome de distincție unor cetățeni de onoare ai municipiului Roman.
Joi, 16 mai 2024 au fost marcate „Zilele Episcop Melchisedec Ștefănescu”, ediția a XXIV-a – 132 de ani de la nașterea în ceruri. Ziua a continuat cu desfășurarea Conferinței Naționale „Divizia 7 Infanterie Roman. Onoare, glorie și jertfă. Tradiție și continuitate”, organizată de Primăria municipiului Roman, în colaborare cu Baza 3 Logistică „Zargidava” Roman și Muzeul Militar „Ștefan cel Mare” – Filiala Moldova, Iași a Muzeului Militar Național „Regele Ferdinand I”, precum și cu Filialele Neamț și Subfilialele Roman ale Asociației Naționale a Cultului Eroilor „Regina Maria” și Asociației Naționale a Cadrelor Militare în Rezervă și în Retragere „Al. I. Cuza”. În aceeași zi, în Piața Roman Vodă a avut loc deschiderea „Festivalului Tradițional al Meșteșugarilor”, apoi la ora 16, pe terenul de sport al Colegiului Național „Roman-Vodă”, de la ora 16 a avut loc prima ediție a evenimentului sportiv „Cupa Mușatinilor la Baseball 5”, organizată cu sprijinul Asociației județene de Baseball Neamț.
Ziua de vineri, 17 mai 2024 – Ziua Diplomației – a debutat cu întâlnirea oficială a conducerii administrației publice locale cu delegația din orașul Samothraki din Grecia, desfășurată în „Sala Unirii” a primăriei, urmată de festivitatea de premiere a liceenilor participanți la a XX-a ediție a concursului de cultură generală „Speranță pentru mâine”, desfășurată la Biblioteca Municipală „George Radu Melidon”. La ora 17, în aceeași zi, la Casa de Cultură a avut lor deschiderea Festivalului Național de Teatru „Dan Alecsandrescu”, ediția a VI-a. Seara, în Piața Roman-Vodă s-a desfășurat un spectacol susținut de Ansamblul „Plai Moldovenesc”, urmat de un spectacol de divertisment la care au concertat artiștii Adriana Gavrilă, Emilian, DJ Sava și Adriana Onci.
Sâmbătă, 18 mai 2024, în Piața Roman Vodă a avut loc desfășurarea concursului de șah „Roman 500”, organizat cu sprijinul CSM Roman, fiind marcată și „Ziua Internațională a Muzeelor”. La Casa de Cultură, de la ora 11, a avut loc cea de-a doua zi a Festivalului Național de Teatru „Dan Alecsandrescu”, ediția a VI-a, fiind prezentată piesa pentru copii „Pinocchio”. La ora 19.30 a avut loc festivitatea de premiere. În aceeași zi, în oraș au avut loc competiții sportive organizate în parteneriat cu CSM Roman și ACS Sporting Roman: natație, șah, fotbal, volei, baschet, arte marțiale, cros, astletism-viteză, tenis de masă, tenis de câmp. Seara, în Piața Roman-Vodă s-a desfășurat Spectacolul omagial „30 de ani de activitate” al Ansamblului de dansuri „Areti”, iar de la ora 19 au concertat artiștii Cristina Ene, Cabron și Bibi.
Duminică, 19 mai 2024, ziua a debutat cu Memorialul „Bardă Dumitru” la box, ediția a XI-a, urmat de o demonstrație de karting desfășurată în centrul orașului, dar și de premierea sportivilor CSM, demonstrație a Clubului Bao Roman, show powerlifting și fitness. Seara, în Piața Roman-Vodă a avut loc un spectacol de muzică populară susținut de Laura Haidău, Ansamblul „Plai Bucovinean”, Ștefan Enășel Romașcanul și trupa Lupii lui Calancea. La finalul serii a avut loc un spectacol de artificii.
Luni, 20 mai 2024, la Casa Vârstnicului a avut loc „Cupa Seniorilor la Șah”. Seara, de la ora 18, Casa de Cultură a găzduit „Seara Sergiu Celibidache” – spectacol de gală cu laureații olimpiadelor și concursurilor naționale de muzică clasică, profesori și foști absolvenți ai Școlii de Artă „Sergiu Celibidache” din Roman. De la ora 19 a avut loc un concert extraordinar susținut de orchestra Filarmonicii „Mihail Jora” din Bacău.
Marți, 21 mai 2024, Ziua Patronilor Municipiului Roman – Sfinții Împărați Constantin și Elena – a debutat cu oficierea Sfintei Liturghii la biserica cu același hram din Roman. De la ora 11, Sala „Nicolae Manolescu Strunga” a primăriei a fost gazda „Galei Excelenței în Educație”, eveniment în cadrul căruia au fost premiați elevi olimpici și profesorii lor coordonatori. În aceeași zi s-a desfășurat festivitatea de premiere la concursurile organizate de SVSU Roman, în colaborare cu ISU Neamț, festivitatea de premiere la Concursul „ECO-Roman 2024” și premierea participanților la „Cupa Seniorilor la Șah”.
Reportaje
ApaVital le răspunde romașcanilor: consultantul companiei, Gheorghe Vlasie, în platoul Roman TV
![](https://romantv.ro/site/wp-content/uploads/2024/07/1721315349_maxresdefault.jpg)
Gheorghe Vlasie – consultant ApaVital
Reportaje
Simpozionul "Istorie, artă și memorie în vechi cărți poștale ilustrate"
![](https://romantv.ro/site/wp-content/uploads/2024/07/1721309459_maxresdefault.jpg)
Joi, 18 iulie 2024, la ora 11, Casa Fălcoianu a Muzeului de Istorie Roman a găzduit simpozionul intitulat „Istorie, artă şi memorie în vechi cărţi poştale ilustrate”, desfășurat în contextul deschiderii recente a expoziţiei temporare cu aceeaşi temă, care poate fi vizitată până pe 12 septembrie 2024. Cărţile poştale ilustrate expuse, româneşti şi străine, provin de la câţiva romaşcani al căror interes pentru istorie este unanim cunoscut – doctor Epifanie Cozarăscu, profesor Nicolae Grigore Steţcu, profesor Mihai Andone sau arheolog dr. Vasile Ursachi. În cercetarea trecutului, aceştia au adunat şi păstrat sute de cărţi poştale, donându-le ulterior muzeului romaşcan. Cea mai veche carte poştală ilustrată românească expusă aici a fost circulată în anul 1897.
Reportaje
Conferință de presă / 12 iulie 2024 / Primăria Municipiului Roman
![](https://romantv.ro/site/wp-content/uploads/2024/07/1720774962_maxresdefault.jpg)
Leonard Achiriloaei – primarul Municipiului Roman
Reportaje
Primele declarații ale conducerii municipalității privind detaliile transferului la ApaVital Iași
![](https://romantv.ro/site/wp-content/uploads/2024/07/1720607181_maxresdefault.jpg)
Leonard Achiriloaei, primarul Municipiului Roman
Reportaje
Festivitatea de premiere în cadrul Școlii de Vară "Sfinții, prietenii copiilor"
![](https://romantv.ro/site/wp-content/uploads/2024/07/1720191720_maxresdefault.jpg)
În perioada 1-5 iulie 2024, Școala Gimnazială „Vasile Alecsandri” din Roman a găzduit școala de vară intitulată „Sfinții, prietenii copiilor”, ajunsă anul acesta la cea de-a treia ediție. Pe parcursul a cinci zile, 200 de copii, alături de cadrele didactice și de voluntari, au desfășurat activități recreative, distractive și educative, având zilnic și câte un invitat special. Cei mici s-au bucurat de timp petrecut împreună, de joc, muzică și voie bună, dar și de ateliere creative și rugăciune, cea care a stat la baza tuturor activităților desfășurate. Vineri, 5 iulie, la încheierea ediției de anul acesta a avut loc festivitatea de premiere a copiilor, voluntarilor și profesorilor participanți.
Reportaje
A III-a ediție a "Zilelor Ștefaniene" a debutat la Muzeul de Istorie din Roman
![](https://romantv.ro/site/wp-content/uploads/2024/07/1719846068_maxresdefault.jpg)
Luni, 1 iulie 2024, Muzeul de Istorie din Roman a găzduit debutul celei de-a treia ediții a „Zilelor Ștefaniene” cu desfășurarea simpozionului „Ștefan cel Mare și Târgul Romanului”, începând cu ora 10. În cadrul manifestării, invitații au putut vedea și expoziția de cartofilie „Ștefan cel Mare și Sfânt în vechile cărți poștale românești”, a colecționarilor nemțeni Constantin Pațilea și Viorel Nicolau din cadrul Clubului Colecționarilor Piatra Neamț, dar și o prezentare de carte „Cel Mare și Sfânt -2024, la 520 de ani de la Apus de soare”, semnată de aceiași autori nemțeni. Cuvântul de deschidere a fost adresat de muzeograf Adrian Ciobanu, în calitate de gazdă, urmat de pr. dr. Aurel Florin Țuscanu, în calitate de organizator și inițiator al evenimentului.
„Zilele Ștefaniene” continuă cu hramul Bisericii „Ștefan cel Mare și Sfânt” din Roman, marți, 2 iulie 2024. Miercuri, 3 iulie 2024, programul manifestărilor debutează cu simpozionul intitulat „Ștefan cel Mare și Târgul Bacăului”, găzduit de Complexul Muzeal „Iulian Antonescu” din Bacău. La Biblioteca Municipală „Radu Rosetti” din Onești va avea loc o expoziție de medalistică a colecționarului băcăuan profesor Vilică Munteanu, intitulată „Documente în metal. Ștefan cel Mare în medalistica românească”. Evenimentul se va încheia cu un pelerinaj la ctitoriile ștefaniene din județul Bacău, la Biserica „Precista” din municipiul reședință de județ și la Biserica din Borzești.
Reportaje
Ion Măzăreanu & Sorin Grumuș, despre Ion Ionescu de la Brad, la peste două veacuri de la nașterea sa
![](https://romantv.ro/site/wp-content/uploads/2024/06/1719234162_maxresdefault.jpg)
Pe 24 iunie 1818 s-a născut, în Roman, întemeietorul științei agricole românești, Ion Ionescu de la Brad. Personalitate complexă, aceasta a marcat pe parcursul existenței sale mai multe domenii în care și-a pus amprenta. Istoria îl amintește din postura de agronom, economist, om politic, participant la Revoluția de la 1848 din Muntenia, membru de onoare al Academiei Române. A contribuit la dezvoltarea științelor agronomice în România, promovând agricultura bazată pe metode moderne, susținând neîncetat dreptul țăranilor la împroprietărire. „Ion Ionescu de la Brad este un uitat”, spunea autorul Bogdan Duică, membru al Academiei Române, în prima carte despre ilustrul agronom, care a văzut lumina tiparului în anul 1922, deci la trei decenii după moartea sa. La 206 ani de la naștere, în an de grație 2024, figura sa marcantă este încă cinstită și reamintită prin vocea inginerului agronom pensionar Ion Măzăreanu, fost director al Stațiunii de Cercetare-Dezvoltare Agricolă Secuieni, căruia i se alătură Sorin Grumuș, rezervist militar, preocupat de istoria militară, îndeosebi de istoria militară a zonei Romanului.
-
Știriacum 7 ani
1 Decembrie la Roman
-
Știriacum 8 ani
Urbaniac S04E05 – Cristian Prăjescu
-
Știriacum 3 ani
Baie în pielea goală, în centrul Romanului
-
Știriacum 2 ani
Moarte învăluită în mister: "Dionisie nu s-a sinucis!"
-
Știriacum 2 ani
Eleve din Roman de 14 și 15 ani, filmate în timp ce se păruiau
-
Știriacum 3 ani
Din imagini, podul de la Luțca pare a fi… crăpat și lăsat pe mijloc
-
Știriacum 3 ani
Tânăr găsit împușcat în gât, într-o mașină, în Roman
-
Știriacum 3 ani
Crimă oribilă la Icușești: un bărbat și-a omorât soția