Reportaje
Gala Excelenței Romașcane 2024
Premierea personalităților romașcane, 15 mai 2024
Reportaje
O schemă complicată și încrederea oarbă au lăsat-o fără casă
![](https://romantv.ro/site/wp-content/uploads/2025/02/1739688653_maxresdefault.jpg)
În redacția Roman TV a pășit, în una din zilele lunii ianuarie, Ștefania Zoie Antăluță, o femeie în vârstă de 54 de ani, din Roman, vizibil marcată de suferință, dar conștientă de faptul că nu mai poate face nimic pentru a salva apartamentul în care și-au dus traiul trei generații. Povestea începe în anul 2007, când încrederea oarbă pe care a avut-o în anumite persoane a condus la ceea ce se va întâmpla în martie 2025: va fi evacuată din apartament, imobil situat pe Bulevardul Republicii din Roman. Femeia a declarat că nu dorește să denigreze pe nimeni, deși are mari semne de întrebare privind modul în care justiția și-a făcut treaba, în cazul ei, la acea vreme. Dorește doar să prevină și alte persoane să nu cadă pradă unor scheme din care nu pot ieși decât vătămate.
Facem precizarea că în evidențele curente ale Parchetului de pe lângă Judecătoria Roman, persoana menționată nu figurează cu dosare penale pentru săvârșirea de fapte prevăzute de legea penală, în calitate de suspect sau de inculpat. Aceste informații au fost transmise de către entitatea menționată, redacției noastre, la solicitarea Roman TV. Totodată, pentru modul în care s-a anchetat cazul la Poliția Municipiului Roman a fost transmisă solicitare către IPJ Neamț, însă răspunsul a constat în recomandarea de a ne îndrepta cererea către Parchet.
Menționăm că pentru afirmațiile făcute, Ștefania Antăluță a înaintat redacției noastre documente probatoare. Persoana nominalizată în material a fost contactată de către redactorul Roman TV, însă aceasta a refuzat să comenteze asupra situației descrise în acest material, deci și-a declinat dreptul la replică. Este așteptată, oricând, să își expună punctul de vedere în acest caz, dacă își va exprima această dorință.
Reportaje
Dezvelirea bustului Otiliei Cazimir, în Cotu Vameș, lucrare realizată de artistul Lucian Simion
![](https://romantv.ro/site/wp-content/uploads/2025/02/1739688649_maxresdefault.jpg)
Originară din Cotu Vameș, comuna Horia, poeta Otilia Cazimir s-a născut la data de 12 februarie 1894, petrecându-și debutul copilăriei în satul natal. Ulterior, aceasta s-a mutat în Iași, acolo unde a și trăit până la finalul vieții. Poeta sufletelor simple, cum a fost supranumită, a fost omagiată miercuri, 12 februarie 2025, la școala gimnazială din satul Cotu Vameș, care îi poartă numele. Elevii au pregătit o serbare, iar în curtea unității de învățământ a fost dezvelit bustul poetei, operă realizată de tânărul artist plastic Lucian Constantin Simion, din Roman. Inițiativa nu ar fi fost posibilă fără sprijinul Primăriei și al Consiliului Local al Comunei Horia.
Jurnalista Flora Ordean l-a propulsat, pentru prima dată, pe Lucian Simion spre îndeplinirea visului său: acela de a-și expune lucrările realizate cu multă pasiune și dedicare. După aparițiile sale în presă, tânărul artist plastic a fost apreciat de comunitate.
Reportaje
Consiliul Județean Neamț / Conferință de presă / 7 februarie 2025
Reportaje
Pr. dr. Florin Țuscanu, pe urmele lui Visarion Puiu, în Italia
![](https://romantv.ro/site/wp-content/uploads/2025/02/1738760299_maxresdefault.jpg)
Părintele doctor Florin Țuscanu, slujitor al Bisericii „Ștefan cel Mare și Sfânt” din Roman a fost, în ultimele luni, invitat la manifestări religioase de înaltă ținută din afara țării. Acesta a primit, în semn de recunoștință pentru activitatea sa, distincții valoroase, fiind foarte apreciat peste hotare. Totodată, părintele este lector universitar la Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți, Republica Moldova. Tot de peste Prut, părintele a fost solicitat de către Presfințitul Părinte Antonie, Episcop de Bălți să activeze voluntar, în calitate de consilier onorific, coordonator al Sectorului „Cultură, Tineret și Misiune” al Episcopiei de Bălți, pentru care a primit binecuvântarea ÎPS Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului. Pe 22 ianuarie, preotul Florin Țuscanu a vizitat abația catolică din Maguzzano, Italia, la invitația Presfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române în Italia, în partea a doua a întâlnirii acesta prezentându-și lucrarea intitulată „Corespondența Mitropolitului Visarion Puiu cu Don Giovanni Calabria”.
Reportaje
Șezătoarea „Gherăești – File de poveste” ediția a III-a
![](https://romantv.ro/site/wp-content/uploads/2025/02/1738760268_maxresdefault.jpg)
Sala de Festivități Gheraești, 1 februarie 2025
Reportaje
Conferință de presă – Primăria Roman – 3 februarie 2025
![](https://romantv.ro/site/wp-content/uploads/2025/02/1738760251_maxresdefault.jpg)
Laurențiu Leoreanu – primarul Municipiului Roman
Reportaje
Conferință de presă – ISU Neamț – 28 ianuarie 2025
![](https://romantv.ro/site/wp-content/uploads/2025/01/1738072027_maxresdefault.jpg)
General de brigada Mihai Ciprian MITREA – Inspector Sef ISU Neamț
-
Știriacum 7 ani
1 Decembrie la Roman
-
Știriacum 9 ani
Urbaniac S04E05 – Cristian Prăjescu
-
Știriacum 4 ani
Baie în pielea goală, în centrul Romanului
-
Știriacum 2 ani
Moarte învăluită în mister: "Dionisie nu s-a sinucis!"
-
Știriacum 2 ani
Eleve din Roman de 14 și 15 ani, filmate în timp ce se păruiau
-
Știriacum 3 ani
Din imagini, podul de la Luțca pare a fi… crăpat și lăsat pe mijloc
-
Știriacum 4 ani
Tânăr găsit împușcat în gât, într-o mașină, în Roman
-
Știriacum 4 ani
Crimă oribilă la Icușești: un bărbat și-a omorât soția