Reportaje
De ce iubești dansul ?
Cei mai titrați dansatori s-au reunit la Piatra Neamț în perioada 29 februarie – 1 martie 2020, la un eveniment unic – Romanian Dance Festival. De ce iubesc ei dansul? Aflați din următorul material.
Reportaje
Rețeta perfectă de macarons

Macarons sunt cele mai iubite prăjituri franțuzești din întreaga lume. Chiar dacă par foarte simplu de făcut, având în vedere numărul mic de ingrediente de care avem nevoie, nu multă lume se poate bucura de succesul preparatului. De aceea, în materialul următor, vom prezenta câteva secrete pentru a prepara cele mai delicioase macarons.
Reportaje
Pensia minimă, o față sumbră a bătrâneții

Mulți bătrâni din România trăiesc în condiții greu de imaginat. Fără niciun ajutor din partea apropiaților sau din partea Statului Român, unii dintre ei abia își duc traiul de azi pe mâine. Sunt bătrânii noștri și, totuși, ai numănui.
Reportaje
Ro-vaccinarea: din cămine culturale și internate, în "centre medicale"

Anunțul potrivit căruia etapa a doua de vaccinare anti-Covid va începe mai devreme decât fusese preconizată, a fost, cu siguranță, o lovitură sub centură pentru autoritățile publice locale, îndeosebi dacă ne referim la unitățile administrativ-teritoriale din mediul rural. De ce? Pentru că, peste noapte, primarii acestor administrații au fost nevoiți să identifice locațiile potrivite pentru un astfel de centru, personalul medical și nemedical care ar fi dispus să lucreze aici, zilnic, de la ora 8 la ora 20, dar și alte resurse cum ar fi apă curentă sau sisteme de încălzire, frigidere, paturi, mese scaune, computere cu internet și altele. În Roman Metropolitan, cel puțin până la această dată, vor fi trei centre, unul la Horia, unul la Cordun și un altul în Săbăoani. Locațiile identificate, cum era de așteptat, sunt în general cămine culturale sau corpuri ale unor unități de învățământ care urmează, ca până la sfârșitul acestei săptămâni, să se contureze în adevărate centre de vaccinare anti-Covid-19.
Reportaje
Șahul readus la viață după serialul "The Queen's Gambit"
Reportaje
Pomenirea eroilor Revoluției, Nunta de Aur și Caleașca Moșului

Ziua Eroilor Revoluției, comemorată pe 22 decembrie, a fost marcată, la Roman, printr-un ceremonial religios care a avut loc în cimitirul Eternitatea. Din cauza pandemiei, anul acesta ceremonia s-a organizat într-un cadru restrâns, fără paradă militară. Oficialii au depus coroane la mormântul eroului Fănel Ciupitu.
Tot marți, 22 decembrie a avut loc prima serie a premierii cuplurilor care anul acesta și-au sărbătorit nunta de aur. Cea de-a doua serie a a vut loc a doua zi, pe 23 decembrie. Evenimentul a avut loc în holul mare al Primăriei Roman, anul acesta, în contextul epidemiologic actual, nemaiputând fi organizat la restaurant, așa cum se obișnuia.
În Ajunul Crăciunului, cum era de așteptat, Caleașca Moșului a împărțit daruri copiilor din oraș.
Reportaje
Conferință de presă – Primăria municipiului Roman – 18.12.2020
Reportaje
Ședința ordinară a Consiliului Local Roman din 17 decembrie 2020

-
Știriacum 2 ani
Accident rutier grav, la Horia
-
Știriacum 4 ani
Urbaniac S04E05 – Cristian Prăjescu
-
Știriacum 3 ani
1 Decembrie la Roman
-
Reportajeacum 2 ani
Comuna Tămășeni: Proiecte pentru cei ramași dar și pentru cei din diaspora
-
Știriacum 2 ani
Purtătorul de cuvânt al Spitalului, prima apariție în fața presei
-
Știriacum 2 ani
Au furat un kilometru de cablu, de pe stâlpi
-
Știriacum 2 ani
A forțat verdele și a lovit un pieton pe trecere
-
Știriacum 2 ani
N-ai carte, n-ai permis