Reportaje
Club Moto Mușatinii: viața trăită pe două roți
Îi vedem mereu pe şosele în sezonul cald, îi auzim turând motoarele la maxim, sau îi simţim trecând pe lângă noi în viteză. Ei sunt motocicliştii, etern îndragostiţii de cai putere, de adrenalină, de miros de cauciuc ars şi zgomot de motoare. Pe de altă parte ei sunt, de cele mai multe ori, catalogaţi drept donatori de organe, probabil datorită faptului ca sunt mai expuşi pe motocicletă, în trafic. Cu toate acestea ei sunt, de fapt, participanţi la trafic alături de toţi ceilalţi, cu drepturi şi obligaţii egale.Datorită faptului că motociclismul este încă privit la noi cu uşoare urme de neîncredere, am încercat să aflăm poveştile de viaţă şi punctul de vedere al unor motociclişti romascani, în ideea de a oferi telespectatorilor şi o altă imagine asupra acestui subiect încă sensibil: viaţa de motociclist, cu satisfacţiile pe care ea le oferă, cu obstacolele de care se loveşte sau cu pericolele la care este expusă. Clubul Moto Mușatinii este activ atât pe plan local cât și național, iar de curând are și un imn, oferit de către trupa de rock Trooper: melodia Destin.
Îi vedem mereu pe şosele în sezonul cald, îi auzim turând motoarele la maxim, sau îi simţim trecând pe lângă noi în viteză. Ei sunt motocicliştii, etern îndragostiţii de cai putere, de adrenalină, de miros de cauciuc ars şi zgomot de motoare. Pe de altă parte ei sunt, de cele mai multe ori, catalogaţi drept donatori de organe, probabil datorită faptului ca sunt mai expuşi pe motocicletă, în trafic. Cu toate acestea ei sunt, de fapt, participanţi la trafic alături de toţi ceilalţi, cu drepturi şi obligaţii egale.Datorită faptului că motociclismul este încă privit la noi cu uşoare urme de neîncredere, am încercat să aflăm poveştile de viaţă şi punctul de vedere al unor motociclişti romascani, în ideea de a oferi telespectatorilor şi o altă imagine asupra acestui subiect încă sensibil: viaţa de motociclist, cu satisfacţiile pe care ea le oferă, cu obstacolele de care se loveşte sau cu pericolele la care este expusă. Clubul Moto Mușatinii este activ atât pe plan local cât și național, iar de curând are și un imn, oferit de către trupa de rock Trooper: melodia Destin.
Reportaje
Conferință de presă – Primăria Roman – 17 noiembrie 2025
Laurențiu Leoreanu – primarul Municipiului Roman
Reportaje
Bozu: din sistem, influencer. „Spaima” politicienilor sau cu interese ascunse?
A fost abandonat la naștere și preluat în sistem din fragedă pruncie, mai târziu având vremelnic ocazia de a fi luat în sânul unor familii care – rând pe rând – l-au trimis înapoi la stat, unde a rămas până la vârsta de 18 ani. Ulterior, Gheorghe Bozu a fost încarcerat, petrecând mai mulți ani în diverse penitenciare din țară. Spune că viața dură pe care a trăit-o l-a determinat să fie astăzi un soi de influencer, un „Marian Ceaușescu de Piatra”care face sesiuni live, de cele mai multe ori în timp ce urmărește funcționari publici sau oameni politici, cărora le adresează întrebări. Nu este ferit nici de controverse, recent fiind implicat într-un episod de acuze legate de faptul că ar solicita bani unor politicieni sau unor angajați ai instituțiilor publice, pentru ca aceștia să fie feriți de live-urile sale incisive. Și cu DGASPC Neamț relația lui Bozu nu este una roz. Bărbatul acuză instituția de dezinteres. Bozu riscă din nou ani de închisoare, din cauza unui live pe internet în care i-a adresat amenințări unei alte persoane. Dacă va scăpa de pușcărie, intenția sa este de a candida la funcția de președinte al Consiliului Județean Neamț.
DGASPC Neamt transmite:
„Ca urmare a adresei dumenavoastră nr.78/6.11.2025, înregistrată cu nr. 49469/07.11.2025 la registratura DGASPC Neamț, vă facem cunoscut următoarele:
În ceea ce privește aspectele semnalate de către petentul Bozu Gheorghe cu privire la alocația de stat, acestea au fost soluționate prin Sentința civilă nr. 4665/27.10.2017, pronunțată de Judecătoria Piatra Neamț în dosarul nr. 5162/279/2017 având ca obiect pretenții, sentință civilă rămasă definitivă în urma respingerii apelului formulat de către petentul sus-numit de către Tribunalul Neamț prin Decizia Civilă nr. 871/22.09.2020.
Hotărârile judecătorești despre care am făcut vorbire mai sus au fost comunicate și numitului Bozu Gheorghe.
Cât privește afirmațiile numitului Bozu Gheoghe, cum că <<în aceeași situație mai sunt alți 285 de copii din sistem, în județul Neamț>>, apreciem că aceste afirmații sunt simple alegații.”
Reportaje
Piese create de compozitorul Sergiu Rudich pentru Amily Sharon Dentale și Teodora Năstasă
Compozitorul romașcan Sergiu Rudich a compus pentru Amily Sharon Dentale piesa intitulată „Așa e dragostea”, iar pentru Teodora Năstasă piesa „Ea e colega mea”. Fetele, pregătite la clubul pe care Mihaela Tertelici îl gestionează împreună cu Sergiu Rudich, au fost prezente în platoul Roman TV. Pline de viață, cu idealuri mărețe și cu entuziasm, acestea au povestit că le place să cânte și să danseze, îmbinând aceste pasiuni cu altele care le ajută să își depășească emoțiile și să strălucească pe scenă.
Reportaje
Cornelia Jora, la 50 de ani de carieră în „Roman-Vodă”
A trecut jumătate de secol de când Cornelia Jora, custodele Casei „Calistrat Hogaș” din curtea Colegiului Național „Roman-Vodă” și-a început cariera în prestigiosul liceu. Cinci decenii în care s-au schimbat conduceri, unii profesori au trecut la cele veșnice, generații de copii au plecat și au venit, deopotrivă, însă ea, Cornelia Jora a rămas ca un reper de neclintit. De-a lungul acestor cincizeci de ani a cunoscut oameni valoroși, cărora a avut ocazia să le strângă mâna și să le dedice chiar vitrine în interiorul muzeului pe care l-a înființat și pe care îl îngrijește cu migală. Își amintește cu drag de de toți cei care i-au trecut pragul, de la profesorul Ghe. A.M. Ciobanu, până la Andreea Marin și numeroși oameni de cultură.
La împlinirea a 150 de ani de „Roman-Vodă”, Cornelia Jora a scris o carte dedicată acestui mare eveniment, intitulată „Prin timp, cu și despre valorile roman-vodiste și romașcane”, iar peste doi ani, când instituția împlinește 155 de existență, aceasta intenționează să scoată volumul al doilea al acestei cărți.
Reportaje
Sfințirea sediului Detașamentului de Pompieri Roman, modernizat cu fonduri europene
Joi, 23 octombrie 2025, sediul Detașamentului de Pompieri Roman din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Petrodava” al județului Neamț a fost sfințit, în prezența inspectorului șef al instituției, general de brigadă Mihai Ciprian Mitrea, de autorități locale și județene, de cadre militare și de invitați veniți să viziteze sediul proaspăt renovat în cadrul unui proiect derulat cu fonduri prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), valoarea acestuia fiind de 6 milioane de lei, inclusiv TVA. Pe lângă reabilitarea energetică a clădirii s-a reușit și dotarea acesteia la interior cu mobilier nou.
Proiectul „Reabilitare Termică, Energetică și Modernizare Pavilion Administrativ la Detașament de Pompieri Roman” a fost implementat de ISU Neamț în parteneriat cu Ministerul Afacerilor Interne. Această investiție, care s-a desfășurat pe o perioadă de aproximativ doi ani, contribuie la îmbunătățirea condițiilor de lucru pentru pompierii romașcani dar și la consolidarea capacității de răspuns.
Reportaje
„Fără miză”, cu avocat dr. Ioan Chelaru (II)
Reportaje
„Fără miză”, cu avocat dr. Ioan Chelaru (I)
-
Știriacum 8 ani1 Decembrie la Roman
-
Știriacum 9 aniUrbaniac S04E05 – Cristian Prăjescu
-
Știriacum 4 aniBaie în pielea goală, în centrul Romanului
-
Știriacum 3 aniMoarte învăluită în mister: "Dionisie nu s-a sinucis!"
-
Știriacum 4 aniDin imagini, podul de la Luțca pare a fi… crăpat și lăsat pe mijloc
-
Știriacum 3 aniEleve din Roman de 14 și 15 ani, filmate în timp ce se păruiau
-
Știriacum 4 aniTânăr găsit împușcat în gât, într-o mașină, în Roman
-
Știriacum 4 aniCrimă oribilă la Icușești: un bărbat și-a omorât soția


