Urmărește-ne și pe:

Știri

Creștinii ortodocşi au început postul Paștelui

Postul Paştelui, cel mai lung şi cel mai aspru dintre posturile Bisericii Ortodoxe, începe în acest an astăzi, pe data de 11 martie. Postul Mare aminteşte creştinilor de cele 40 de zile de post negru ţinute de Iisus Hristos înainte de începerea activităţii Sale mesianice.
Pe lângă asprimea sa, Postul Paştelui este văzut de către creştini ca fiind şi cel mai important, unul dintre motive fiind şi faptul că, în primele secole creştine, Postul Paştelui avea menirea de a pregăti pesoanele care doreau să primească Botezul în noaptea de Înviere.
Totodată, creştinii acordă o importanţă crescută acestui post şi pentru că, în urma patimilor Mântuitorului, păcatele oamenilor au fost iertate. Astfel, credinţa că abţinerea de la carne, ouă şi lactate şi rugăciunea îi va aduce pe creștini mai aproape de Dumnezeu este mai puternică.

Adăugat

pe

Postul Paştelui, cel mai lung şi cel mai aspru dintre posturile Bisericii Ortodoxe, începe în acest an astăzi, pe data de 11 martie. Postul Mare aminteşte creştinilor de cele 40 de zile de post negru ţinute de Iisus Hristos înainte de începerea activităţii Sale mesianice.
Pe lângă asprimea sa, Postul Paştelui este văzut de către creştini ca fiind şi cel mai important, unul dintre motive fiind şi faptul că, în primele secole creştine, Postul Paştelui avea menirea de a pregăti pesoanele care doreau să primească Botezul în noaptea de Înviere.
Totodată, creştinii acordă o importanţă crescută acestui post şi pentru că, în urma patimilor Mântuitorului, păcatele oamenilor au fost iertate. Astfel, credinţa că abţinerea de la carne, ouă şi lactate şi rugăciunea îi va aduce pe creștini mai aproape de Dumnezeu este mai puternică.

Vezi articolul
RECLAMĂ

Știri

Picnic reprogramat și… petrecere cu spumă

Picnicul din Parcul Municipal a fost reprogramat din cauza vremii, iar administrația locală anunță o săptămână plină de evenimente dedicate tinerilor care vor să se distreze la Roman, în vacanță. În curând, va avea loc celebra petrecere cu spumă din Ștrandul Municipal.

Adăugat

pe

Roman TV

Picnicul din Parcul Municipal a fost reprogramat din cauza vremii, iar administrația locală anunță o săptămână plină de evenimente dedicate tinerilor care vor să se distreze la Roman, în vacanță. În curând, va avea loc celebra petrecere cu spumă din Ștrandul Municipal.

Vezi articolul

Știri

Peste 600.000 de locuri de muncă vor dispărea din România

Peste 600.000 de locuri de muncă din România vor fi afectate de automatizare şi de noile tehnologii, în următorii 10 ani, conform unor studii recente. Din agricultură şi din producţie vor dispărea sute de mii de angajaţi, care vor fi înlocuiţi de roboţi sau de inteligenţa artificială. Pe de altă parte, vor fi tot mai căutate locurile de muncă ce presupun empatie, creativitate şi arta povestirii, pe înţelesul tuturor. Cu ce ochi privesc romașcanii aceste schimbări?

Adăugat

pe

Roman TV

Peste 600.000 de locuri de muncă din România vor fi afectate de automatizare şi de noile tehnologii, în următorii 10 ani, conform unor studii recente. Din agricultură şi din producţie vor dispărea sute de mii de angajaţi, care vor fi înlocuiţi de roboţi sau de inteligenţa artificială. Pe de altă parte, vor fi tot mai căutate locurile de muncă ce presupun empatie, creativitate şi arta povestirii, pe înţelesul tuturor. Cu ce ochi privesc romașcanii aceste schimbări?

Vezi articolul

Știri

Club de vacanță la Biblioteca Municipală

Biblioteca Municipală organizează și anul acesta un club de vacanță la care sunt invitați copiii care nu au foarte multe alternative în a petrece timpul liber din această perioadă a verii. Care sunt noutățile din acest an, aflăm imediat.

Adăugat

pe

Roman TV

Biblioteca Municipală organizează și anul acesta un club de vacanță la care sunt invitați copiii care nu au foarte multe alternative în a petrece timpul liber din această perioadă a verii. Care sunt noutățile din acest an, aflăm imediat.

Vezi articolul

Știri

Singurătatea, „colega de apartament” al vârstnicilor

Pompierii sunt solicități din ce în ce mai des pentru a debloca ușile unor locuințe din orașul nostru. În timpul intervențiilor, în case și apartamente sunt descoperite persoane vârstnice, bolnave și lăsate pradă singurătății de propriile lor rude. Singurătatea a devenit pentru persoanele de vârsta a treia colegă de apartament, apărută în absența rudelor plecate la muncă în alte orașe sau în străinătate.

Adăugat

pe

Roman TV

Pompierii sunt solicități din ce în ce mai des pentru a debloca ușile unor locuințe din orașul nostru. În timpul intervențiilor, în case și apartamente sunt descoperite persoane vârstnice, bolnave și lăsate pradă singurătății de propriile lor rude. Singurătatea a devenit pentru persoanele de vârsta a treia colegă de apartament, apărută în absența rudelor plecate la muncă în alte orașe sau în străinătate.

Vezi articolul

Știri

Bani pentru digitalizarea serviciilor publice

Trei contracte de finanţare din fonduri europene pentru digitalizarea serviciilor publice, în valoare totală de 41,83 milioane de euro, au fost semnate la Palatul Victoria. Digitalizarea ar putea conduce la eficientizarea unor servicii precum eliberarea buletinului, a paşaportului sau a permisului auto, înmatricularea mașinilor, obținerea drepturilor cuvenite persoanelor cu handicap sau însoţitorilor.

Adăugat

pe

Roman TV

Trei contracte de finanţare din fonduri europene pentru digitalizarea serviciilor publice, în valoare totală de 41,83 milioane de euro, au fost semnate la Palatul Victoria. Digitalizarea ar putea conduce la eficientizarea unor servicii precum eliberarea buletinului, a paşaportului sau a permisului auto, înmatricularea mașinilor, obținerea drepturilor cuvenite persoanelor cu handicap sau însoţitorilor.

Vezi articolul

Știri

Vecinii i-au dat foc la casă?

11 pompieri au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o gospodărie din Horia, al cărei proprietar este plecat în străinătate. O anexă a casei a ars, flăcările întinzându-se pe aproape 50 de metri pătrați.

Adăugat

pe

Roman TV

11 pompieri au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o gospodărie din Horia, al cărei proprietar este plecat în străinătate. O anexă a casei a ars, flăcările întinzându-se pe aproape 50 de metri pătrați.

Vezi articolul

Știri

În partidele politice din Roman se face „spionaj”

Invitatul emisiunii RadarTV din seara aceasta, Radu Samson, vorbește despre felul cum partidele politice mai vechi din Roman încercau să-și infiltreze oameni în toate formațiunile politice mai vechi sau mai noi, realizând astfel un fel de spionaj al opoziției.

Adăugat

pe

Roman TV

Invitatul emisiunii RadarTV din seara aceasta, Radu Samson, vorbește despre felul cum partidele politice mai vechi din Roman încercau să-și infiltreze oameni în toate formațiunile politice mai vechi sau mai noi, realizând astfel un fel de spionaj al opoziției.

Vezi articolul

Populare