Știri
Primăria împrumută 15 milioane de euro, din care o sumă se va investi și în rețeaua de apă
Pe ordinea de zi a ședinței CL Roman din data de 19 septembrie s-a aflat un proiect de hotărâre privind aprobarea contractării unei finanțări rambursabile interne în baza garanțiilor proprii, în valoare de până la 75.000.000 lei. Din acest împrumut se dorește cofinanțarea unor proiecte precum AQUA PARK, amenajarea de coridoare cicliste, completarea parcului de autobuze electrice, creșterea eficienței energetice a clădirilor publice la Scoala Gimnazială „Calistrat Hogaș” și la Corp D al CNRV, amenajarea de parcuri și spații verzi. Valoarea totală a acestor 6 proiecte se ridică la suma de 237.676.752,87 lei, din care fonduri estimate nerambursabile de la Uniunea Europeană în valoare de 147.650.419,63 lei. Contribuția Municipiului Roman la cheltuielile eligibile și neeligibile este estimată potrivit contractelor/ cererilor de finanțare la suma de 31.572.887,29 lei. În plus se dorește realizarea unor obiective de investiții publice de interes local cu finanțare din resurse proprii, cum ar fi modernizarea străzilor din Cartierul Primăverii, sistematizarea zonei str. Cuza-Vodă – Pietonal Ștefan cel Mare prin construirea de parcări semiîngropate, modernizarea Halei Centrale, modernizarea rețelei de apă în străzile Ștefan cel Mare, Bogdan Dragoș, Aprodu Arbore, Sucedava, Speranței, bd-ul Roman Mușat – tronson II. Valoarea totală a acestor 4 proiecte se ridică la suma de 58.443.445,95 lei, din care suma de 43.417.112,71 lei se dorește a fi finanțată din împrumutul intern rambursabil. Privind modernizarea rețelei de apă, la întrebarea reporterului Roman TV, edilul Romanului a precizat că intenția face parte dintr-un proiect mai amplu în colaborare cu operatorul ApaVital Iași, în valoare totală de 50 milioane de lei, din care 20 de milioane partea municipalității și restul reprezentând finanțare prin AFM.
Conform anexei 1 la proiectul HCL privind împrumutul, pentru obiectivul de investiții AQUA PARK, partea de cofinanțare a municipalității va fi de 19 milioane de lei, pentru amenajarea de coridoare cicliste suma de 1.9 milioane de lei, pentru completarea parcului de autobuze electrice contribuția va fi de 510.000 lei, pentru creșterea eficienței energetice a clădirilor publice la Scoala Gimnazială „Calistrat Hogaș” și la Corp D al CNRV contribuția va fi de 5.7, respectiv 2.5 milioane de lei, pentru amenajarea de parcuri și spații verzi suma de 1.7 milioane de lei, iar pentru modernizarea străzilor din Cartierul Primăverii- 19.6 milioane de lei, pentru sistematizarea zonei str. Cuza-Vodă – Pietonal Ștefan cel Mare prin construirea de parcări semiîngropate – 17.1 milioane de lei, pentru modernizarea Halei Centrale – integral suma de 602.000 lei, pentru modernizarea rețelei de apă în străzile Ștefan cel Mare, Bogdan Dragoș, Aprodu Arbore, Sucedava, Speranței, bd-ul Roman Mușat – tronson II – 6 milioane de lei.
Știri
Jupiter a lovit și la Roman: articole contrafăcute, spre vânzare
În cadrul operațiunii JUPITER, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratului General al Poliției Române, la data de 27 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Neamț au pus în executare 4 mandate de percheziție domiciliară, în municipiile Roman și Piatra-Neamț.
În urma activităților desfășurate au fost descoperite și ridicate obiecte de îmbrăcăminte, încălțăminte și jucării, în valoare de aproximativ 66.500 de lei.
Știri
Prefectul de Neamț, Adrian Bourceanu, și-a depus demisia din funcție
Ca urmare a retragerii sprijinului politic pentru premierul Ilie Bolojan și în contextul ieșirii Partidului Social-Democrat (PSD) de la guvernare, după miniștri și secretarul general al Guvernului, trebuie să își prezinte demisiile secretarii de stat și prefecții. În țară, social-democrații au 22 de prefecți, printre care și în Neamț. „ În contextul deciziilor luate de conducerea PSD Neamț, mi-am depus demisia din calitatea de prefect al județului Neamț, calitate în care am avut onoarea să activez timp de 2 ani și 16 zile. În mandatul pe care l-am exercitat am încercat să fiu prezent acolo unde a fost nevoie și să găsesc soluții concrete, în limitele legii și ale atribuțiilor instituției.
Cel mai greu test au fost viiturile din iulie 2025 de la Farcașa și Borca. Împreună cu primarii celor două comune, cu echipa Instituției Prefectului, cu ISU Neamț, Jandarmeria și IPJ Neamț, am coordonat răspunsul instituțional și am fost prezent în teren alături de cei afectați. Am urmărit îndeaproape situația podurilor cu vechime de peste 50 de ani din județ, discutând direct cu constructorii și urgentând finalizarea lucrărilor. Am tratat cu seriozitate problema urșilor și pericolul real pentru comunitățile de munte — un pericol care s-a soldat, din păcate, și cu pierderi de vieți omenești. Am insistat pentru clarificarea responsabilităților între instituții, pentru că siguranța cetățenilor nu poate aștepta dezbateri birocratice.
Am gestionat dosarul Zonelor Strict Protejate, care în forma inițială risca să blocheze dezvoltarea județului și obiective strategice de interes național, și am dus mai departe studiul de fezabilitate pentru lucrările de protecție împotriva căderilor de pietre în Cheile Bicazului — un proiect necesar pentru siguranța celor care tranzitează zona.
Au fost și lucruri care nu au putut fi rezolvate pe deplin, uneori din motive care nu au ținut doar de mine. Asum ambele părți ale bilanțului.
Mulțumesc președintelui Consiliului Județean Neamț, Daniel Harpa, primarului municipiului Piatra Neamț, Adrian Niță, primarilor din județ cu care am lucrat constant, și tuturor celor cu care am colaborat. Un gând special către subprefectul Iulian Jugan și echipa Instituției Prefectului Neamț — oameni care au muncit zi de zi, discret și cu dedicare, și care sunt coloana vertebrală a acestei instituții.
Le mulțumesc, de asemenea, conducătorilor serviciilor publice deconcentrate din județul Neamț și echipelor lor — pentru profesionalism, pentru disponibilitatea de a răspunde prompt în situațiile dificile și pentru cooperarea instituțională constantă pe care ne-am bazat în acești doi ani. O bună parte din ceea ce am reușit să facem se datorează muncii lor. Mulțumesc nemțenilor pentru încredere și presei locale pentru dialogul constant.
Îi doresc succes celui care va prelua funcția și sper ca proiectele începute — în special Cheile Bicazului, podurile, gestionarea problemei urșilor și clarificarea Zonelor Strict Protejate — să continue fără sincope”, a transmis Adrian Bourceanu, în declarația transmisă presei.
În țară, PSD mai are și 20 de subprefecți, în timp ce PNL are 20 de subprefecți, UDMR 10, iar USR 8, dar există și unele posturi vacante. În prezent, PNL are 12 prefecți, USR și UDMR câte 4.
Știri
Serviciul Rutier Neamț, la masa discuțiilor cu motocicliștii din județ
Duminică, 26 aprilie, reprezentanții Serviciului Rutier Neamț au organizat o întâlnire cu motocicliștii din județ, sub forma unei discuții interactive, cu scopul de a preveni producerea accidentelor rutiere în care aceștia sunt implicați. Potrivit datelor statistice prezentate, în anul 2025, motocicliștii au fost implicați în 38 de accidente rutiere, soldate cu o persoană decedată, 11 persoane rănite grav și 31 rănite ușor. Dintre acestea, 18 accidente s-au produs din vina motocicliștilor, evenimente în urma cărora 5 persoane au fost rănite grav, iar 12 ușor. În anul 2026, pe drumurile din județul Neamț, s-au produs 5 accidente cu implicarea conducătorilor de motoare (2 din culpa acestora), soldate cu 1 persoană decedată și 4 persoane rănite ușor.
Principalele cauze ale producerii acestor evenimente rutiere au fost viteza neadaptată la condițiile de drum, nerespectarea distanței între vehicule, conducerea fără permis, neasigurarea la schimbarea direcției de mers, dar și alte activități care pot distrage atenția. Totodată, conducătorii auto sunt sfătuiți să acorde o atenție sporită motocicliștilor în trafic, să verifice cu atenție oglinzile înainte de schimbarea direcției de mers și să respecte regulile de circulație, contribuind astfel la siguranța tuturor participanților la trafic.
Știri
ISU și mai multe SVSU au intervenit la 121 de situații de urgență, în acest weekend
În perioada 24.04.2026 – 26.04.2026, în zona de competenţă a inspectoratului s-au produs 121 de evenimente care au necesitat intervenţia serviciilor profesioniste și voluntare pentru situații de urgență.
În plus, duminică, 26 aprilie, la nivelul județului Neamț au fost în vigoare, până la ora 21:00, avertizări meteorologice cod galben și cod portocaliu, care au vizat intensificări puternice ale vântului. Forțe din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Petrodava” al județului Neamț, de la serviciile voluntare pentru situații de urgență din mai multe localități – Roman, Bahna, Boghicea, Bârgăuani, Făurei, Ion Creangă, Secuieni – și din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Neamț au intervenit pentru îndepărtarea efectelor negative produse de manifestarea vântului puternic. În municipiul Roman, a fost nevoie de intervenții pe strada Smirodava, pentru îndepărtarea unui arbore căzut peste un autoturism parcat, pe strada Roman Mușat, pentru îndepărtarea unui arbore căzut pe fire de electricitate, dar și pentru îndepărtarea mai multor arbori căzuți în Parcul Municipal.
Știri
Polițiștii nemțeni au intervenit la 87 de evenimente, în două zile
În ultimele 48 de ore, polițiștii au acționat pentru a preveni faptele antisociale, intervenind la 87 de evenimente, dintre care 75 au fost sesizate de cetățeni prin apel la 112.
În plus, în weekendul care a trecut, polițiștii din Săbăoani au pus în executare patru mandate de percheziție domiciliară, în localitatea Gherăiești, într-un dosar în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat. Pe timpul desfășurării perchezițiilor, în compartimentul marfă al unei autoutilitare aparținând unei femei, în vârstă de 30 de ani, din Gherăești, au fost identificate 257.700 de țigarete, care nu aveau aplicat timbru fiscal și fără documente de proveniență. A fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de contrabandă. La activitate au participat luptători din cadrul Serviciului Acțiuni Speciale Neamț și criminaliști.
Știri
Ray’s Dance, campioni naționali la Street Dance!
Ne întoarcem de la Campionatul Național al României de Street Dance, competiție organizată de FRDS, cu rezultate care confirmă munca, talentul și determinarea sportivilor noștri 💫
📊 Statistica participării noastre:
🥇 2 titluri de Campioni Naționali
🥉 1 medalie de bronz
🔝 6 calificări în TOP 16
🎬 STREET DANCE SHOW CLASA B
🥇 Campioană Națională – Juniori II
➡️ Brașoveanu Raluca
🥉 Medalie de bronz – Juniori
➡️ R MODE
⸻
🔥 HIP HOP BATTLE
🥇 Campioane Naționale – 2vs2 U12
➡️ Müftüoğlu Aylin & Tătaru Natalia
⸻
🔝 CALIFICĂRI TOP 16
👉 2vs2 U16
➡️ Brașoveanu Raluca & Grigore Maria
➡️ Vlad Teodora Ana & Movileanu Anda
👉 1vs1 U12
➡️ Müftüoğlu Aylin
➡️ Tătaru Natalia
⸻
Rezultatele obținute reflectă nu doar talentul, ci și orele de muncă, disciplina și pasiunea din spatele fiecărui moment pe scenă 🔥
Suntem mândri de fiecare dintre voi! 💛
📞 Îți oferim cu drag mai multe detalii despre activitatea noastră direct la numărul 0746677805
Ray’s Dance
Știri
Exercițiu ISU de simulare în cazul unei situații de urgență, la Spitalul Roman
Vineri, 24 aprilie 2026, la Spitalul Municipal de Urgență din Roman a avut loc un exercițiu al cărui scenariu a simulat o situație de urgență, cu evacuare de persoane din unitatea sanitară.
-
Știriacum 8 ani1 Decembrie la Roman
-
Știriacum 10 aniUrbaniac S04E05 – Cristian Prăjescu
-
Știriacum 5 aniBaie în pielea goală, în centrul Romanului
-
Știriacum 3 aniMoarte învăluită în mister: "Dionisie nu s-a sinucis!"
-
Știriacum 5 aniDin imagini, podul de la Luțca pare a fi… crăpat și lăsat pe mijloc
-
Știriacum 4 aniEleve din Roman de 14 și 15 ani, filmate în timp ce se păruiau
-
Știriacum 5 aniTânăr găsit împușcat în gât, într-o mașină, în Roman
-
Știriacum 5 aniCrimă oribilă la Icușești: un bărbat și-a omorât soția








