Reportaje
"Îmblânzitorii" de mistere: interviu cu Maria Bumbaru, doamna detectivilor din România
De la anunțul Poliției Neamț privind organizarea examenului de atestare a calităţii de detectiv particular și până la realizarea unui interviu cu doamna detectivilor din România a fost doar un pas. Maria Bumbaru este președintele executiv al al Asociației Naționale a Detectivilor din România, de un sfert de veac această meserie prinzând contur și căpătând prestigiu, în țara noastră. Parcursul profesiei, însă, nu este unul simplu și nici ușor de menținut. Provocările și actualizările permanente determină ca mulți dintre doritorii care acced la o astfel de meserie să se piardă pe drum. Sunt și mulți care ajung în top, fiind renumiți pentru munca prestată. Detectivul particular este persoana care deține un atestat profesional obținut în urma unei examinări organizate în cadrul IGPR, la nivel județean. În zona Moldovei funcționează, în prezent, 40 de societăți specializate de detectivi particulari și cabinete individuale, dingtre care șase în judetul Neamț.
Tot în zona Moldovei, detectivii particulari au rezolvat cazul unei tinere absolvente de facultate care a plecat într-o vacanță de câteva zile în Mallorca împreună cu o prietenă. Acolo au cunoscut un grup din care făceau parte și traficanți de persoane. Au primit invitația să mai rămână în vacanță, cheltuielile și cazarea urmând sa fie suportate de doi bărbați care făceau parte din grup. Prietena a refuzat și s-a întors în țară, dar tânăra și-a prelungit șederea. După o săptămână de ședere nu a mai răspuns la telefon. Si-a contactat părinții de pe un număr necunoscut și le-a spus că și-a găsit un serviciu în Spania, că este bine și că vor ține legătura. Ulterior le-a spus că urmează să se căsătorească. Când părinții au văzut că nu mai pot lua legătura cu ea au apelat la o serviciile unor detectivi care au preluat cazul și au început căutările. Au lucrat în colaborare cu detectivii particulari din Spania și – după o perioadă destul de lungă și dificilă de căutări – au găsit fata într-un grup de proxeneți ”lucrând” într-un club de noapte din Ibiza. A fost dificil de soluționat cazul, deoarece tânăra era amenințată de proxeneți și – speriată – refuza orice colaborare. Împreună cu Poliția din România și Poliția Spaniolă s-a reușit, în cele din urmă, extragerea fetei din grupul infracțional și aducerea ei în țară.
Reportaje
Expoziție inedită la Muzeul de Istorie: „Circuit deschis spre trecut”
Luni, 15 iunie 2026, la ora 14, Casa „Fălcoianu” a Muzeului de Istorie din Romana a deschis o nouă expoziţie temporară, structurată pe piesele din patrimoniul tehnic al sfârşitului de secol al XIX-lea şi din secolul XX de care dispune instituţia organizatoare, puse în corelaţie cu impactul pe care acestea l-au avut în societate. În vitrinele muzeului pot fi găsite: patefonul Columbia şi o selecţie a plăcilor His Master’s voice, Lyrophon, Columbia, Zonophone record, Gramophone. Această evoluție continuă după jumătatea secolului prin trecerea la discurile de vinil și pick-up-uri. Expozitia poate fi vizitată până pe 23 august.
Reportaje
Retrospectiva unui an cu activitate intensă, la Clubul Copiilor din Roman
Clubul Copiilor din Roman se apropie de finalul acestui an școlar, nu înainte de a mai bifa câteva activități importante, unele care pun în valoare copiii participanți, alături de profesorii lor îndrumători. Instituția promovează activitățile care ajută copiii să își descopere talente, să și le definească acolo unde sunt deja identificate și să capete experiență în domeniile pe care le aleg.
Reportaje
Expoziție dedicată iei, semnată de Cristina Urzică, la Colegiul Național „Roman-Vodă”
Absolventă a Colegiului Național „Roman-Vodă”, Cristina Liliana Urzică s-a întors după 40 de ani la liceu, unde a prezentat în fața noilor generații de romanvodiști o expoziție dedicată iei, acest simbol care a devenit etalon dincolo de granițele țării noastre.
În fața elevilor, organizatorii au explicat importanța cunoașterii rădăcinilor și a simbolurilor naționale, amprente ale identității noastre culturale.
Reportaje
„Nu tura motorul in oraș!”, o campanie (și) în vizorul Biroului Rutier Roman
Discutăm astăzi cu subcomisarul de poliție Paul Dumitrel, șeful Biroului Rutier Roman, și Ionel Grecu, reprezentant MOTO Mușatinii RC Roman, despre campania „Nu tura motorul în oraș!” și despre nemulțumirile cetățenilor legate de zgomotul produs de motociclete
Vorbim despre siguranța rutieră, responsabilitatea în trafic, regulile pentru motocicliști, bicicliști și utilizatorii de trotinete electrice, dar și despre importanța respectului față de comunitate.
Reportaje
Zilele Comunei Gherăești: comunitatea, unită prin joc și voie bună (II)
După slujba dedicată hramului Bisericii Romano-Catolice „Trupul și Sângele Domnului” și procesiunea Preasfântului Sacrament, Zilele Comunei Gherăești au continuat în după-amiaza zilei de 4 iunie cu cântec, joc și voie bună, în inima satului. Acolo s-au reunit localnicii cu cei întorși din diaspora, dar și cu vizitatori dornici de distracție și de preparate culinare pregătite de comercianți. În hora satului, oamenii își dau mâna și se bucură împreună. Primarul Ermina Dănculesei a fost în mijlocul cetățenilor, bucurându-se alături de cei mici și mari din comunitate.
Reportaje
Zilele Comunei Gherăești: Hramul Bisericii Romano-Catolice „Trupul și Sângele Domnului” (I)
Anual au loc Zilele Comunei Gherăești – o comunitate unită, aproape de Dumnezeu. În acest an, sărbătoarea a fost marcată pe 4 iunie. Evenimentul central al sărbătorii îl reprezintă hramul Bisericii Romano-Catolice „Trupul și Sângele Domnului”, punctul culminant al slujbei fiind momentul procesiunii Preasfântului Sacrament. Ca în fiecare an, la Sfânta Liturghie a fost prezent primarul Comunei Gherăești, Ermina Dănculesei, împreună cu oficialități, oaspeți de seamă, localnici și gherăeștenii întorși din diaspora, special pentru aceaastă reuniune în comunitate, prilejuită de hramul bisericii. Slujba a fost oficiată de PS Iosif Păuleț, episcopul Diecezei Romano-Catolice de Iași.
Reportaje
Piste de biciclete ca în Occident, la Cordun: o comună cu administrație vizionară
La o aruncătură de băț de Roman, în comuna Cordun a fost implementat un proiect de amenajare a pistelor pentru biciclete, în sistem complex, făcând parte dintr-o viziune de sistematizare a zonelor traversate de aceste piste. Proiectul, executat de firma Danlin XXL, are o valoare de 17.7 milioane de lei, inclusiv TVA și străbate satele Cordun și Pildești. În continuă dezvoltare, în comună se dorește implementarea unor proiecte care să ajute tinerii să își dorească să rămână în comunitate, în care să își aducă aportul. Gaze sunt, rețea de apă-canal este, iar străzile sunt asfaltate. S-a investitit și în unitățile școlare, dar și în amenajarea de parcuri, sistem de supraveghere sau de iluminat inteligent. Investitorii rămân cea mai mare provocare, fiind piloni importanți de dezvoltare economică și oportunități oferite comunității.




