Știri
O romașcană, iubitoare de animale, ar vrea ca legea eutanasierii câinilor din adăposturi să fie schimbată
O postare recent publicată pe un grup de Facebook dedicat romașcanilor arată indignarea Crinei Catană, o iubitoare de animale, față de anumite prevederi legale care stau la baza gestionării adăposturilor de câini fără stăpân, mai exact față de cea care reglementează posibilitatea eutanasierii acestora după 14 zile lucrătoare. În cazul adăpostului pentru câini fără stăpân din subordinea Direcției Municipal Locato din cadrul Primăriei Roman este știut faptul că după acest termen stipulat în Ordonanța de Urgență 155/2001, cățeii fără stăpân capturați de pe domeniul public pot fi eutanasiați, îndeosebi dacă adăpostul atinge capacitatea maximă. În cazul de față, indignarea femeii este legată de faptul că adăpostul ar fi fost pe jumătate gol, atunci când s-a decis eliminarea a doi căței din circuit, după ce a trecut termenul maxim admis pentru găzduire. În astfel de situații, spun iubitorii patrupedelor, ar putea fi găsite soluții pentru a le prelungi viața acestor blănoși, cu scopul de a le găsi o familie adoptatoare. Din păcate, aceste reguli sunt valabile încă de la înființarea adăpostului și prea multe nu sunt de făcut în această privință. La pol opus, reprezentanții padocului spun că întreținerea cățeilor presupune costuri care trebuie gestionate în limita bugetului disponibil.
Desigur, un factor important pentru limitarea numărului de animale abandonate sau hoinare constă în sterilizarea acestora, procedură pentru care consilierul local ÎPM, Bogdan Roman, a depus în anul 2023 proiect în Consiliul Local Roman. Deși a fost votat în unanimitate, nu a ajuns să fie pus în practică. Acesta viza demararea unei campanii de sterilizare gratuită a câinilor și pisicilor de pe raza municipiului Roman, cu sau fără stăpân după caz, în limita a 1000 de câini și/sau pisici în total și nu mai mult de cinci astfel de animale de companie pentru fiecare deținător în parte. Ulterior, în spațiul public, din partea administratiei locale au fost oferite explicații conform cărora proiectul nu se putea aplica din cauza unor vicii de procedură. În realitate, acele vicii despre care s-a vorbit nu au fost concret expuse. Proiectul a fost readus pe masa consilierilor locali în 2024, cu modificarea inițiatorului, votat „pentru” de 16 consilieri din 18 prezenți și două abțineri, însă nici nici despre acela nu se aude că ar fi pus în practică, în prezent.
Șeful Serviciului Public pentru Gestionarea Câinilor fără Stăpân Roman a mai precizat că pe parcursul anului 2023 au fost capturați de pe domeniul public din Roman 501 câini și că 87% dintre aceștia au fost adoptați, fiind puține cazuri de eutanasie sau mortalitate. Anul acesta, până la această dată, procentul de adopție se ridică, potrivit aceleași surse, la 83 %. Cât despre fondurile gestionate de adăpost, acestea nu au putut fi redate publicității, pe motiv că angajatul pe post de contabil al Direcției Municipal Locato se află, momentan, în concediu.
Știri
Mamă și fiică din Bălușești, bătute și amenințate de cel care le este soț și tată vitreg
Pe fondul consumului de alcool și cu chef de scandal, un bărbat în vârstă de 41 de ani din satul Bălușești, comuna Icușești și-a bătut soția în vârstă de 44 de ani și pe fiica acesteia în vârstă de 18 ani, amenințându-le apoi cu un cuțit. Temându-se de comportamentul tatălui său vitreg, tânăra a sunat la poliție.
La aceeași dată, bărbatul a fost prezentat procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Roman, care a dispus față de acesta măsura preventivă a controlului judiciar pe o durată de 60 de zile.
Știri
52 de accidente de circulaţie grave în primele 6 luni ale anului, în Neamț
În perioada ianuarie-iunie, la nivelul județului Neamț, s-au produs 52 accidente de circulaţie grave, soldate cu 13 persoane decedate, 45 persoane rănite grav şi 22 persoane rănite uşor.
În perioada 20-26 iulie, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Neamț au desfășurat, la nivelul întregului județ, acțiuni specifice pentru creșterea gradului de siguranță rutieră, cu accent pe respectarea normelor de circulație de către pietoni, bicicliști și conducătorii de trotinete electrice. Activitățile au avut ca obiectiv prevenirea accidentelor rutiere în care sunt implicate aceste categorii de participanți la trafic, precum și informarea și responsabilizarea acestora cu privire la riscurile generate de nerespectarea legislației rutiere. Pe categorii de participanți la trafic au fost constatate 305 de abateri săvârșite de bicicliști, 144 de pietoni și 36 de către conducătorii de trotinete electrice.
Știri
Gropi în carosabil, „semnalizate” cu un scaun îmbrăcat în vestă reflectorizantă
O întâmplare cel puțin ciudată a fost semnalată redacției noastre zilele trecute. În imagini se pot observa mai multe gropi apărute în carosabil, pe un drum județean care străbate o localitate din județul Neamț. Este vorba despre satul Cuci din Comuna Bozieni, acolo unde gropile au fost semnalizate cu… un scaun îmbrăcat în vestă reflectorizantă. De la primarul comunei, Dănuț Arghiropol, am aflat că drumul urmează să fie plombat prin programul de întreținere a drumurilor județene. Edilul a mai menționat că ideea amplasării unui scaun în acele gropi nu ar fi fost pusă în practică de angajații primăriei, ci de unii localnici.
Cei care au în întreținere drumul respectiv au transmis faptul că zona va fi asfaltată, cel mai probabil, până la finele acestei săptămâni, neputând fi remediată de îndată, din cauza unei crize de bitum.
Știri
Romanul, cu cea mai mare ofertă de angajare din județ, depășește Piatra-Neamț
Municipiul Roman are, în această săptămână, cea mai bogată ofertă de locuri de muncă din județul Neamț. Potrivit datelor privind posturile vacante, angajatorii din Roman pun la dispoziția celor aflați în căutarea unui loc de muncă 191 de posturi, cel mai mare număr înregistrat la nivel județean. Romanul depășește astfel municipiul Piatra-Neamț, unde sunt disponibile 158 de locuri de muncă, dar și orașul Târgu-Neamț, care are 98 de posturi vacante.
Diferența dintre municipiile județului Neamț reprezintă un indicator important pentru dinamica economică locală. Faptul că Romanul concentrează în această perioadă cele mai multe locuri de muncă disponibile arată o activitate mai intensă a angajatorilor din zonă și o cerere mai mare de forță de muncă. La nivelul întregului județ, oferta rămâne însă redusă: doar 447 de locuri de muncă vacante pentru peste 8.500 de șomeri înregistrați oficial. Situația ridică semne de întrebare privind capacitatea economiei locale de a genera suficiente oportunități pentru cei aflați în căutarea unui loc de muncă.
Știri
Doi frați, de 12 și 15 ani, s-au înecat în încercarea de a-și salva sora de la moarte
O familie din comuna Trifești a fost lovită cumplit duminică, 26 iulie, de o tragedie petrecută la scăldat. Doi frași, de 12, respectiv 15 ani au pierit în apele râului Moldova în timp ce au încercat să își salveze sora mai mică, în vârstă de șase ani. Micuța a fost luată de curent, în ajutor sărindu-i tatăl vitreg. Cum nu a reușit să mai iasă din apă, cei doi băieți au încercat, pe rând, să îi salveze. Bărbatul și fetița au reușit să se agațe și să iasă la mal, dar cei doi băieți nu au mai reușit să iasăla suprafață. Scafandrii au localizat copiii și i-au adus la mal, unde au fost preluați de echipajele SMURD TIM și SAJ, care au început imediat manevrele de resuscitare. În ciuda eforturilor depuse de echipajele de intervenție, cei doi copii nu au răspuns manevrelor de resuscitare. Medicul de pe ambulanța SMURD TIM a declarat decesul celor doi frați.
Fetița a suferit un atac de panică, însă este în afara oricărui pericol.
De-a lungul timpului, pompierii au emis recomandări privind scăldatul în locuri neamenajate, mai ales că râurile pot fi excavate, iar pericolul de înec este unul major.
Știri
Frizeria tricoloră a lui Sârcu, „rasă” pe fondul unor reclamații legate de autorizații
Frizeria lui Gheorghe Sârcu, situată pe strada Bogdan Dragoș din Roman, lângă Școala de Artă „Sergiu Celibidache”, cunoscută și ca frizeria tricolor, a fost desființată. Locația nu ar fi respectat anumite norme, fapt pentru care Sârcu a fost somat să o dezafecteze și să elibereze terenul pe care îl căpătase în chirie de pe vremea primarului Ioan Vlad. De ziua Națională a României, acum doi ani, Gheorghe Sârcu spunea că are cui să lase moștenire frizeria, încât cineva să-i ducă pasiunea mai departe, iar locația să dăinuiască în timp.
Tradiția, în schimb, nu mai poate fi dusă mai departe, cel puțin nu în locația care l-a consacrat pe Sârcu – frizerul tricolor – deoarece în prezent frizeria nu mai există.
Contactată, vecina frizerului Sârcu nu a dorit să ofere un punct de vedere oficial în privința celor relatate. A precizat, în schimb, că frizeria a fost închisă din cauza faptului că a funcționat multă vreme ilegal. Totodată, cerința dumneaei a fost ca frizeria să fie desprinsă de clădirea pe care o deține, lucru solicitat la Inspectoratul de Stat în Construcții. Reprezentanții Primăriei Roman transmit faptul că s-a intervenit conform procedurilor in vigoare.
Frizeria lui Sârcu nu avea rețea de apă și canalizare, era conectată la curent de la vecini – cu permisiunea acestora – nu deținea un contract cu firma de salubritate și nici autorizație de construire, fapt care a condus la închiderea acesteia. Pentru mulți un simbol al patriotismului la nivel local, frizeria nu îndeplinea standardele minime de funcționare, deci nu putea funcționa în aceleași condiții ca și până acum.
Știri
Acțiune RELEU pe DN 15: 91 de sancțiuni, 2 certificate retrase, 14 permise reținute
Pentru prevenirea accidentelor de circulație și creșterea gradului de siguranță rutieră, polițiștii au desfășurat o acțiune în sistem RELEU, la care au participat structurile de poliție rutieră din toate cele cinci județe traversate de DN 15. Activitățile au vizat identificarea și sancționarea tuturor abaterilor de la normele rutiere.
Drumul Național 15 reprezintă una dintre cele mai importante artere de legătură dintre Moldova și Transilvania. Potrivit datelor statistice de la nivel național, cele mai multe evenimente rutiere produse pe acest sector de drum au loc în zilele de duminică, în intervalul orar 13:00–17:00.





