Știri
Internată după căzătura din autobuz, femeia de 64 de ani are acum Covid
Roman TV a prezentat cazul femeii de 64 de ani din Roman care s-a ales cu răni serioase după ce a căzut în timp ce călătorea cu unul din autobuzele care efectuează transportul public local, după ce șoferul a frânat brusc, moment în care aceasta nu apucase să se așeze pe unul din scaunele autovehiculului. Ulterior, din cauza durerilor în zona urechilor, femeia a fost internată, pentru o săptămână, la Spitalul Municipal de Urgență din Roman. Luni trebuia să fie externată, doar că între timp a fost depistată pozitivă la Covid-19.
Cazul femeii devine cu atât mai complicat cu cât ea poate suporta plata spitalizării pe toată perioada internării sale, dacă cercetările se vor finaliza fără un vinovat de ceea ce i s-a întâmplat. Iar costurile nu sunt deloc mici, mai ales că vorbim de săptămâni întregi de spitalizare. În acest caz, există o anchetă în desfășurare, fiind deschis un dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, în vederea stabilirii cauzelor și condițiilor în care a avut loc evenimentul rutier. Rămâne de văzut cine va fi găsit vinovat de cele întâmplate femeii.
Știri
Un indicator rutier a căzut peste o tânără. Primăria spune că anterior fusese rupt de persoane neidentificate
La intersecția străzilor Primăverii cu Martir Cloșca din Roman, în una din serile trecute s-a petrecut un incident cel puțin neobișnuit, care putea avea consecințe grave. Imaginile transmise redacției noastre arată că un indicator rutier montat pe trotuar cade peste două tinere care erau așezate, în acel moment, pe bordura unei construcții din vecinătate. Indicatorul lovește una dintre tinere, ulterior aceasta prezentându-se la spital din cauza rănilor suferite. Familia tinerei solicită răspunsuri clare privind incidentul, cât și dacă sunt verificate aceste obiective montate pe domeniul public. Iată ce au transmis, în scris, redacției Roman TV:
„Felicitări administrației și executanților pentru ‘calitatea’ lucrării la pista de biciclete. Aseară, un indicator rutier a căzut peste nepoata mea fără ca aceasta să îl atingă. Am ajuns cu ea la Urgențe. Din fericire, nu a suferit răni grave, dar acest lucru nu scuză faptul că un indicator montat pe domeniul public s-a prăbușit peste un copil. Există înregistrare video a incidentului. Întrebarea este simplă: cine își asumă răspunderea și cine verifică modul în care au fost executate aceste lucrări?”
Reprezentanții administrației locale, însă, transmit faptul că stâlpul pe care este montat indicatorul rutier ar fi fost smuls anterior incidentului de persoane neidentificate, care apoi doar l-ar fi fixat superficial la loc, fără să anunțe vreo autoritate competentă. Se fac, acum, verificări pentru depistarea persoanei sau persoanelor care ar fi dislocat indicatorul.
Fata care a fost atinsă de stâlp a fost evaluată de personalul medical de la CPU Roman, din fericire acesta constatând că nu a fost rănită grav.
Pista pentru biciclete în lungime de 4.3 kilometri a costat 5.650.887,02 lei cu TVA. Proiectul a fost câștigat și executat de asocierea de firme Empyrus Misoni SRL și SC Antrepriza de construcții drumuri și autostrăzi SRL, prin lider de asociere SC Empyrus Misoni SRL. Rămâne de văzut cum se finalizează ancheta și cine va fi tras la răspundere pentru cele întâmplate.
Știri
Crește valoarea punctului de amendă
1 iulie vine cu creșterea salariului minim brut pe țară de la 4.050 de lei la 4.325 de lei. Această majorare atrage după sine și creșterea punctului de amendă. Scumpiri de peste 50% s-au înregistrat și la la energia electrică, de circa 40% la carburanți, iar de mai multe luni, TVA a fost majorat de la 19% la 21%.
În acest moment, Guvernul nu are atribuții depline. Prin urmare, nu poate adopta o ordonanță dde urgență pentru înghețarea punctului de amendă.
Știri
Persoane care au ajuns la spitalul Roman, cu stare de leșin, din cauza căldurii
În ultimele zile, canicula a pus stăpânire pe toată țara, luni și marți fiind înregistrate temperaturi record pentru finele lunii iunie. În acest context au venit și recomandările autorităților competente pentru populație. Au fost și persoane care au necesitat îngrijiri medicale din cauza căldurii, Vineri, 26 iunie, la CPU Roman s-au prezentat 113 persoane, din care 25 au fost internate. Dintre acestea au ajuns la urgențe 3 persoane diagnosticate cu lipotimii – stare de leșin. Sâmbătă, 27 iunie au ajuns la CPU 117 persoane, din care 35 au necesitat internare. O persoană a leșinat din cauza deshidratării. Duminică 28 iunie au fost 111 prezentări la CPU, cu 22 internări. Două persoane au ajuns la spital fiind diagnosticate cu lipotimie. Luni 29iunie la CPU s-au prezentat 141 persoane, din care au fost internate 46. Două persoane au leșinat pe stradă și o persoană a fost diagnosticată cu insolație.
Administrația Națională de Meteorologie a emis un nou cod roșu de caniculă pentru județul Neamț și alte regiuni ale țării, valabil în intervalul 30 iunie, ora 10:00 – 1 iulie, ora 10:00. Meteorologii anunță temperaturi maxime cuprinse între 35 și 41 de grade, un disconfort termic deosebit de accentuat și nopți tropicale, cu minime între 17 și 24 de grade. Indicele temperatură-umezeală va depăși pragul critic de 80 de unități, iar populația este sfătuită să evite expunerea prelungită la soare și efortul fizic în orele de vârf.
Știri
Un click pe piesă și Iustina Uncrop ajunge în „Sezonul Campionilor” al emisiunii „Vedeta familiei”!
Un simplu click o trimite pe Iustina Uncrop, o talentată fetiță de 10 ani, în „Sezonul Campionilor” 2027, al emisiunii „Vedeta familiei”, difuzată de TVR 1. Vizualizările strânse în număr cât mai mare o propulsează pe Iustina direct în emisiune. Comunitatea din Roman și nu numai – chiar din județul Neamț – o poate susține pe Iustina vizualizându-i piesa pe un link de pe Youtube, aceasta fiind foarte talentată, deci meritând pe deplin să fie susținută. Fata este pregătită de Mihaela Tertelici și Sergiu Rudich, la clubul de canto pe care aceștia îl gestionează.
Știri
Cercetașii României – AMD Pildești vă așteaptă la „Festivalul luminii”
Sâmbătă, 4 iulie 2026, începând cu ora 20, curtea Bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din Pildești va găzdui cea de-a XIV-a ediție a „Festivalului luminii”, organizat de Cercetașii României – AMD Pildești. Evenimentul îmbină spiritul cercetășesc cu momente de relaxare. Gulguțele aprinse vor crea trasee care generează o atmosferă feerică, iar atelierele interactive vor trezi interesul celor prezenți.
Știri
Eveniment caritabil organizat de Interact Roman pentru o familie greu încercată din Ion Creangă
Clubul Interact Roman organizează un eveniment caritabil pentru o familie greu încercată. Povestea acestei familii pare una de necrezut, având în vedere multiplele probleme cu care se confruntă. Vorbim despre doi copii rămași fără ambii părinți biologici, aflați în situații medicale dificile: unul urmează tratament pentru cancer de piele, iar celălalt a suferit o intervenție chirurgicală la nivelul capului în urma unui accident rutier. Alături de ei locuiește mama vitregă, care are cancer de sân. Și, de parcă nu ar fi fost suficiente aceste lovituri, pe 3 iunie 2026, la imobilul în care aceștia locuiesc, în comuna Ion Creangă, a izbucnit un incendiu care le-a distrus locuința. Acum, familia are nevoie de comunitate, iar tinerii curajoși din Clubul Interact Roman au inițiat evenimentul caritabil care va avea loc duminică, 5 iulie 2026, cu începere de la ora 12, în Parcul „Tei” din Comuna Ion Creangă. Cu ajutorul comunității, această familie va fi ajutată.
Știri
Erou în timpul liber: agent de poliție Tiberiu Mititelu a salvat o tânără din „ghearele” fostului concubin
Un bărbat de 30 de ani și-a agresat fosta concubină în vârstă de 20 de ani, din cauza refuzului acesteia de a îi mai acorda o șansă, deci pentru că femeia nu a vrut să mai continue relația cu el. S-a întâmplat joi, 25 iunie 2026, pe strada Tineretului, când fata a ieșit de la spital. Orbit de refuz, bărbatul însoțit de mama lui, a devenit agresiv, având asupra sa și un briceag cu care a înțepat-o pe fosta concubină. Scena a fost văzută de către agentul de poliție Tiberiu Mititelu din cadrul Secției de Poliție Rurale Ion Creangă, aflat în timpul liber, care a intervenit imediat pentru salvarea tinerei. Agentul în vârstă de 28 de ani spune că toți cetățenii care sunt martorii unor astfel de evenimente ar trebui să încerce să împiedice escaladarea agresiunilor și întâmplarea unor tragedii.
Agentul de poliție Mititelu Tiberiu Ioan este polițiști în cadrul Secției de Poliție Rurală Ion Creangă, fiind încadrat din anul 2025. În cauză a fost completat formularul de evaluare a riscului, rezultând existența unui risc iminent. Din păcate, persoana vătămată a refuzat emiterea unui ordin de protecție provizoriu, fiindu-i înmânată cererea pentru emiterea unui ordin de protecție de către instanța de judecată. În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovire sau alte violențe.




