Urmărește-ne și pe:

Știri

Postul Paștelui și festivalul culinar au stârnit „cârcotașii”

Imediat ce s-a aflat că în Roman o să aibă loc un festival culinar ale cărui vedete sunt vietățile marine, cârcotașii au și început să își expună nemulțumirea pe rețelele de socializare. Pe principiul „cu micul în gură am crescut, cu el în gură murim” – fără vreo aluzie la numele edilului urbei mușatine – părerile s-au împărțit din prima zi: unii au susținut că nu e nevoie și de așa ceva în orașul nostru, alții – că într-o perioadă de post nu ar trebui să aibă loc astfel de festivaluri culinare care ne-ar tenta papilele gustative și ar transforma Taverna Racului în… Taverna Dracului, ducându-ne pe noi în ispită. Tocmai pentru a liniști spiritele, organizatorii evenimentului asigură romașcanii că pot găsi aici și produse de post.

Adăugat

pe

Imediat ce s-a aflat că în Roman o să aibă loc un festival culinar ale cărui vedete sunt vietățile marine, cârcotașii au și început să își expună nemulțumirea pe rețelele de socializare. Pe principiul „cu micul în gură am crescut, cu el în gură murim” – fără vreo aluzie la numele edilului urbei mușatine – părerile s-au împărțit din prima zi: unii au susținut că nu e nevoie și de așa ceva în orașul nostru, alții – că într-o perioadă de post nu ar trebui să aibă loc astfel de festivaluri culinare care ne-ar tenta papilele gustative și ar transforma Taverna Racului în… Taverna Dracului, ducându-ne pe noi în ispită. Tocmai pentru a liniști spiritele, organizatorii evenimentului asigură romașcanii că pot găsi aici și produse de post.

Vezi articolul
RECLAMĂ

Știri

Doi minori, fată și băiat, dispăruți dintr-un centru din Roman

Adăugat

pe

Roman TV

Sâmbătă, 3 iunie, reprezentanții unui Complex de Servicii din Roman au anunțat autoritățile cu privire la faptul că doi minori instituționațizați au părăsit centrul și nu au revenit, până la această dată. Este vorba despre un băiat în vârstă de 15 ani și o fată, în vârstă de 17 ani. Polițiștii au efectuat verificări pe raza municipiului Roman și în locurile cunoscute ca fiind frecventate de aceștia, însă fără succes. Cine poate da informații despre unde ar putea fi adolescenții, sunt rugați să contacteze cea mai apropiată unitate de poliție.

Vezi articolul

Știri

Minivacanță cu 300 de testări alcoolscopice și 30 pentru droguri, în trafic

Adăugat

pe

Roman TV

În perioada minivacanței, în care valorile de trafic înregistrează creșteri semnificative, polițiștii rutieri nemțeni anunță că au acționat constant, pe sectoarele de drum și în zonele unde se înregistrează evenimente rutiere, pentru prevenirea acestora și combaterea principalelor cauze generatoare de accidente.

Vezi articolul

Știri

Minoră decedată la scăldat, în localitatea Doljești

Adăugat

pe

Roman TV

„La data de 4 iunie a.c., în jurul orei 15:45, polițiștii au fost sesizați prin apel 112 cu privire la faptul că o persoană s-ar fi înecat în albia râului Siret.
Din primele cercetări efectuate de polițiști a rezultat faptul că, două minore, cu vârste de 11 și 13 ani ar fi mers la scăldat, în localitatea Doljești.
Un localnic ar fi observat faptul că cele două fete au nevoie de ajutor, reușind să salveze minora de 11 ani, iar cu ajutorul altor locanici să aducă la mal cealaltă minoră.
Din nefericire, echipajul medical a declarat decesul fetei în vârstă de 13 ani.
În cauză polițiștii continuă cercetările cu privire la săvârșirea infracțiunilor de vătămare corporală din culpă și ucidere din culpă.
Fetița de 11 ani a fost preluată de echipajul SAJ și transportată la CPU Roman.”
IPJ Neamț

Vezi articolul

Știri

Suspecții care au prădat casa familiei îndoliate nu își recunosc fapta

Adăugat

pe

Roman TV

Este o anchetă în curs de desfășurare în cazul familiei îndoliate din Roman care, în timp ce își conducea trei rude pe ultimul drum, hoții le-a prădat locuința, de unde au sustras 50.000 de lei și mai multe bijuterii. Aceștia au profitat de faptul că familia se ocupa de înmormântări, în intervalul în care au pătruns forțat în imobil, și nu au ezitat să recurgă la o asemenea atrocitate. Unele camere de supraveghere ar fi surprins momentul în care autorii furtului ar fi pătruns în casă, dar imaginile nu au fost oferite publicității. Surse din anchetă spun că hoții au acționat cu glugă pe cap, cu scopul de a nu fi identificați. La o săptămână după comiterea furtului, după ce au fost desfășurate audieri, dar și percheziții domicilare, nu au fost luate încă măsuri în acest caz. Motivul: suspecții nu recunosc fapta.

Vezi articolul

Știri

Sunt posibile proteste și după mini-vacanță, spun liderii sindicatelor din Educație

Adăugat

pe

Roman TV

Joi, 1 iunie, membri ai Guvernului au anunțat, în cadrul unui briefing de presă, că a fost emisă ordonanță de urgență care prevede 1.000 lei brut sumă fixă pentru personalul didactic de predare și auxiliar, 400 lei brut sumă fixă pentru personalul nedidactic, dar și adoptarea altor măsuri revendicate de angajații din Educație. Declarațiile au fost susținute de Ministrul Muncii, Marius Budăi și de Ministrul Educației, Ligia Deca. Totodată, se speră ca prin această măsură, din 6 iunie, profesorii să revină la clase. Liderii sindicatelor din învățământ spun că este posibil ca după această mini-vacanță, protestele să continue. Aceștia au subliniat faptul că ordonanța de urgență a fost adoptată fără ca ei să fie de acord cu termenii stabiliți.

Vezi articolul

Știri

Proiectul "Pump track Roman" a câștigat finanțarea prin bugetare participativă

Adăugat

pe

Roman TV

În cadrul campaniei de bugetare participativă „Pentru Roman!” 2023, proiectul care a întrunit cel mai mare număr de voturi, care va primi suma estimată de 250.000 de lei și care va fi implementat, este „PUMP TRACK ROMAN”, din domeniul amenajare de spații verzi și locuri de joacă, obținând 272 de voturi valide. Proiectul este adresat persoanelor de toate vârstele, copii și adulți care doresc să petreacă în mod activ și distractiv timpul liber.
Folosirea unei piste pump track este o metodă excelentă de antrenament, coordonare motorie și îmbunătățire a echilibrului. Inițiatorul a propus ca proiectul să fie implementat în parcul de lângă Biserica Armenească, deoarece este situat în centrul municipiului și oferă acces facil pentru toți locuitorii acestuia. Există și copaci înalți care să asigure umbra în zilele caniculare, dar și mobilier stradal pentru odihna în pauze dintre rulări. Proiectele cu mai puține voturi au fost: „Parc educațional rutier”, „Coșuri de gunoi stradale inteligente”, „Reamenajare loc de joacă în zona Ion Creangă/Tudor Vladimirescu”, „Robotul Petrică te ajută să reciclezi ușor”.

Vezi articolul

Știri

Copiii invizibili, greu adoptabili ai României

Adăugat

pe

Roman TV

Pentru un copil, faptul că rămâne fără părinți încă de la naștere sau mai târziu, pe parcursul vieții, din diferite cauze și prin anumite împrejurări, este deja o povară greu de dus. Să mai ajungă și considerat greu adoptabil de către persoanele care vor să primească un copil în sânul familiei lor, este un stigmat pe care îl poate purta în suflet toată viața. Cel mai probabil, mulți dintre ei nu vor realiza vreodată acest lucru. Sunt acei copii care au afecțiuni medicale grave. Pentru alții, care fac parte dintr-un grup de mai mulți frați, separarea în familii diferite este mult mai cruntă decât gândul că nu vor beneficia, niciodată, de bucuria de a avea una. Din seria copiilor nedoriți de părinți adoptivi sunt și cei pentru care etnia este, din păcate, privită ca factor defavorizant.
Ziua Națională pentru Adopții, marcată în toată țara pe 2 iunie, este o zi specială în care sunt sărbătoriți copiii adoptați, dar și părinții lor adoptivi. Pentru copiii greu adoptabili, însă, ziua nu este una de sărbătoare . În timp ce colegi de-ai lor sărbătoresc, cu bucurie, această zi alături de familia adoptivă, copiii invizibili, cei pe care nimeni nu și-i dorește, au mai trecut peste un an în care și-au făcut speranțe. La data de 31 mai 2023, în Registrul Național pentru Adopții figurau la categoria „greu adoptabili” 148 de copii din județul Neamț. Pentru aceștia, ziua de 2 iunie este un alt cuțit răsucit în rană.

Vezi articolul
ROMAN Vremea acum
Teatru Ferma Bașta
Panifcom

Știri

Știrio oră în urmă

Doi minori, fată și băiat, dispăruți dintr-un centru din Roman

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSSâmbătă, 3 iunie, reprezentanții unui Complex de Servicii din Roman au...

Știrio oră în urmă

Minivacanță cu 300 de testări alcoolscopice și 30 pentru droguri, în trafic

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSÎn perioada minivacanței, în care valorile de trafic înregistrează creșteri semnificative,...

Știri21 de ore în urmă

Minoră decedată la scăldat, în localitatea Doljești

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMS„La data de 4 iunie a.c., în jurul orei 15:45, polițiștii...

Știri3 zile în urmă

Suspecții care au prădat casa familiei îndoliate nu își recunosc fapta

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSEste o anchetă în curs de desfășurare în cazul familiei îndoliate...

Știri3 zile în urmă

Sunt posibile proteste și după mini-vacanță, spun liderii sindicatelor din Educație

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSJoi, 1 iunie, membri ai Guvernului au anunțat, în cadrul unui...

Știri3 zile în urmă

Proiectul "Pump track Roman" a câștigat finanțarea prin bugetare participativă

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSÎn cadrul campaniei de bugetare participativă „Pentru Roman!” 2023, proiectul care...

Știri3 zile în urmă

Copiii invizibili, greu adoptabili ai României

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSPentru un copil, faptul că rămâne fără părinți încă de la...

RECLAMĂ

Emisiuni

Radar TV4 zile în urmă

Radar TV – 1 iunie 2023 / DE LA ROMÂNIA EDUCATĂ LA ROMÂNIA RĂSCULATĂ

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSEdiția de joi, 1 iunie, a emisiunii Radar TV invitat Ioan...

Panorama6 zile în urmă

Panorama S07E20 – 30 mai 2023

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSEdiția de marți, 30 mai, a emisiunii Panorama Daniel Muraru &...

Radar TV2 săptămâni în urmă

Radar TV – 25 mai 2023 / Primari disperați ca vor rămâne cu drumurile neasfaltate din cauza Apa Serv

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSAstăzi, de la ora 19:00, o nouă ediție Radar TV 🤵...

Panorama2 săptămâni în urmă

Panorama S07E20 – 23 mai 2023

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSEdiția de marți, 23 mai, a emisiunii Panorama 🤵🏻 Daniel Muraru...

Radar TV2 săptămâni în urmă

Radar TV – 19 mai 2023 / Plan de măsuri pentru prevenirea și combaterea violenței în școli

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSO ediție specială a emisiunii Radar TV. Vineri, 19 mai 2023...

Radar TV3 săptămâni în urmă

Radar TV – 18 mai 2023 / Directorul Apa Serv SA, demis din funcție

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSAstăzi, de la ora 19:00, o nouă ediție a emisiunii Radar...

Panorama3 săptămâni în urmă

Panorama S07E19 – 16 mai 2023

Distribuie pe Facebook Distribuie pe WhatsApp Trimite articolul via SMSAstăzi, de la ora 19:00, o nouă ediție 🌐 Panorama Daniel...

RECLAMĂ

Populare